fot. wikipedia

NBP: W najbliższych miesiącach wzrost inflacji i spadek dynamiki PKB

Wzrost inflacji i spadek dynamiki PKB – to czeka nas w nadchodzących miesiącach według najnowszych projekcji Narodowego Banku Polskiego.

NBP przewiduje w tzw. centralnej ścieżce inflacji i PKB zamieszczonej w listopadowym ,,Raporcie o inflacji”, że w tym roku inflacja utrzyma się na poziomie 2,3 proc., w roku przyszłym wyniesie 2,8 proc., a w 2021 r. – 2,6 proc.

Natomiast PKB w bieżącym roku wzrośnie o 4,3 proc., w 2020 r. o 3,6 proc., w 2021 r. – o 3,3 proc. Ryzyka dla prognoz wynikają, według NBP, z koniunktury globalnej.

Zdaniem dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotra Szpunara,  projekcja NPB jest na tle strefy euro korzystna dla polskiej gospodarki.

– Mamy niższy wzrost gospodarczy w Polsce. Nadal jednak ten wzrost jest bardzo przyzwoity i silny, naturalny dla polskiej gospodarki – cały czas powyżej 3 proc. To jest, w moim przekonaniu, bardzo korzystna projekcja dla polskiej gospodarki, zwłaszcza na tle dość niemrawego rozwoju w strefie euro – podkreślił.

W kierunku wyższej inflacji CPI ma oddziaływać podwyższona w projekcji dynamika kosztów pracy i utrzymująca się w najbliższych kwartałach relatywnie silna presja popytowa.

Jednocześnie, jak podaje NBP, niekorzystne uwarunkowania podażowe zwiększają bieżący poziom cen żywności, a wraz z zakończeniem okresu zamrożenia cen energii elektrycznej od początku 2020 roku spodziewany jest także wzrost inflacji cen energii.

RIRM

drukuj