fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prezes NBP w WSKSiM: Polska to państwo, na które patrzy się z uznaniem

Polska nie należy do państw, które proszą, ale do tych, na których patrzą z uznaniemuważa prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Ekonomista gościł dziś w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Gość WSKSiM podczas swojego wykładu „Patriotyzm Gospodarczy a Bank Centralny” zwrócił uwagę, że należymy do elity najbogatszych krajów, jednak od państw zachodnich dzieli nas jeszcze kilkadziesiąt lat szybkiego rozwoju.

Prezes NBP Mówił m.in. o dobrej kondycji Narodowego Banku Polski. Sytuacja tej instytucji jest najlepsza od II wojny światowej, co zauważają zagraniczne organizacje – wskazał.

My się nie staramy o żaden kredyt. Nie staramy się o przedłużanie spłaty jakiegoś kredytu. Nie zabiegamy o szczególne traktowanie. Pierwszy raz w historii z niczym nie zalegamy. Nie chcemy jakiegoś statusu uprzywilejowanego jako biedniejsi. Nic nie musimy nadganiać, wręcz przeciwnie. W Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Europejskim Banku Odbudowy i Rozwojuwe wszystkich instytucjachzabiegają w stosunku do nas, żebyśmy dali większą składkę, pomogli, pożyczyli, czy żebyśmy wnieśli większy wkład do Banku Światowego – zaznaczył prof. Adam Glapiński.

Jak zaznaczył prof. Glapiński, Narodowy Bank Polski podejmuje szereg działań w ramach patriotyzmu gospodarczego.

Od podstawowych funkcji, jaką jest stabilność wartości polskiego pieniądza, po działalność edukacyjną. Bardzo ważna jest promocja polskich firm, która dokonuje się w ten sposób, że przede wszystkim reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej jako kraj szybko się rozwijający i posiadający stabilną walutę. Każda firma z Polski daje gwarancję wysokiej jakości, nowoczesnej technologii i jest oparta na polskich pracownikach, którzy uchodzą za najlepszych – dodał szef NBP.

Prof. Adam Glapiński zwrócił także uwagę, że Polska ma dziś jeden z najlepszych wzrostów gospodarczych. Jak podkreślił, jest to wzrost zrównoważony, czyli wynoszący między 3 a 4 proc. Ekspert mówił także o dobrych danych z rynku pracy, niskim bezrobociu, rosnącej wydajności pracy, wzroście płac, a także podwyższeniu poziomu życia. W jego ocenie, obecny poziom wzrostu gospodarczego nie spowoduje kryzysu w postaci wysokiej inflacji czy stagnacji.

RIRM

drukuj