Pjongczang – podczas ceremonii otwarcia sportowcy z obu Korei przemaszerują wspólnie

Sportowcy z Korei Południowej i Północnej przemaszerują razem podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu – poinformowano w środę. Oba kraje wystawią także wspólną reprezentację kobiet w hokeju na lodzie.

To będzie czwarta ceremonia otwarcia igrzysk, na której koreańscy sportowcy pojawią się pod jedną flagą – białą z namalowanym na niebiesko Półwyspem Koreańskim. Poprzednio miało to miejsce w Sydney (2000), Atenach (2004) i Turynie (2006).

W sobotę przedstawiciele obu krajów wezmą udział w spotkaniu z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. Zostaną na nim ustalone wszelkie szczegóły związane m.in. ze strojami.

Obecnie Korea Północna nie ma prawa wysłać żadnego sportowca do Pjongczangu, ale kilku z pewnością wystąpi. Kwalifikację wywalczyła para sportowa w łyżwiarstwie figurowym Ryom Tae-ok i Kim Ju-sik, ale nie zostali zgłoszeni w odpowiednim czasie. Teraz prawdopodobnie otrzymają specjalną „dziką kartę”.

W ośmiu dotychczasowych występach w zimowych igrzyskach sportowcy z Korei Północnej wywalczyli tylko dwa medale – srebrny i brązowy. Ostatni w 1992 roku w Albertville.

Również w sobotę zostanie ustalona wielkość wspólnej reprezentacji hokejowej. Poprzednio jako jeden kraj Koreańczycy wystąpili w 1991 roku – w mistrzostwach świata w tenisie stołowym oraz w piłkarskich mistrzostwach świata drużyn do lat 20.

Korea Południowa igrzyska organizuje po raz drugi, poprzednio letnie w 1988 roku. Zmagania w Seulu Korea Północna jednak zbojkotowała.

Zmagania olimpijskie w Pjongczangu potrwają od 9 do 25 lutego.

PAP/RIRM

drukuj