Korea Płd.: Siły USA ćwiczą ewakuację cywilów

Siły USA w Korei Południowej rozpoczęły dziś doroczne ćwiczenia ewakuacyjne dla rodzin wojskowych i innych cywilów – poinformował anonimowo przedstawiciel amerykańskiego dowództwa. Jak co roku manewry mają potrwać pięć dni.

O ćwiczeniach amerykańskie siły poinformowały w oświadczeniu 15 października, co – jak podkreśla agencja Kyodo – należy do rzadkości. Wówczas podano, że „nie są one bezpośrednio związane z obecnymi wydarzeniami geopolitycznymi”.

Według dowództwa sił amerykańskich, ćwiczenia pod kryptonimem Courageous Channel „przygotowują członków służb i ich rodzin do reagowania na szeroki wachlarz zdarzeń związanych z zarządzaniem kryzysowym, takich jak ewakuacje niezwiązane z walką (…), klęski żywiołowe czy katastrofy spowodowane przez człowieka”.

Podczas ćwiczeń symulowane są działania ewakuacyjne dotyczące amerykańskich cywilów, w tym transport do amerykańskiej bazy w Japonii drogą lotniczą. Stanowią one część ćwiczeń sił USA w Korei Południowej w celu utrzymania gotowości bojowej.

Ćwiczenia mają miejsce w sytuacji wzmożonego napięcia na Półwyspie Koreańskim w związku z niedawną, szóstą już próbą jądrową Korei Północnej i kilkoma próbami rakietowymi. Reżim w Pjongjangu kontynuuje program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i międzynarodowych sankcji.

W Korei Płd. stacjonuje ponad 28 tys. amerykańskich żołnierzy. Oba państwa koreańskie są formalnie w stanie wojny, gdyż trwający w latach 1950-1953 konflikt zbrojny między nimi zakończył się tylko rozejmem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl