fot. flickr.com

USA wycofują się z traktatu o otwartych przestworzach

Rosja nie przestrzegała zapisów traktatu o otwartych przestworzach – ocenił prezydent USA Donald Trump. Przywódca Stanów Zjednoczonych ogłosił zamiar wycofania się Waszyngtonu z umowy.

Traktat o otwartych przestworzach wszedł w życie w 2002 roku. Jego celem jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez strony porozumienia. Obecnie są w nim 34 państwa, m.in. Polska, Białoruś, Francja, Niemcy i Rosja. Prezydent Donald Trump ogłosił zamiar wycofania się Waszyngtonu z umowy z Rosją.

– Myślę, że mamy bardzo dobre relacje z Rosją, ale Rosja nie przestrzegała traktatu – powiedział prezydent USA.

Przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych zarzucają Rosjanom ograniczanie możliwości przelotów nad Moskwą, Czeczenią oraz w pobliżu dwóch regionów Gruzji kontrolowanych przez Rosję – Abchazji i Osetii Południowej. Amerykanie wskazują także na utrudnianie obserwacji obwodu kaliningradzkiego. Prezydent Donald Trump nie wyklucza jednak zawarcia ponownej umowy z Rosją.

– Jest bardzo duża szansa, że zawrzemy nową umowę lub zrobimy coś, by ją z powrotem przywrócić – podkreślił.

Rosja powiedziała, że amerykańskie zarzuty są bezpodstawne. W odpowiedzi na działania Ameryki, przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Władimir Jermakow oświadczył, że Rosja ma plan działań w odpowiedzi na ewentualne wyjście USA z traktatu o otwartych przestworzach, jeśli się ono oficjalnie potwierdzi. Proces wychodzenia Stanów Zjednoczonych z układu ma zająć pół roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl