Stany Zjednoczone pomogą Afgańczykom?

Waszyngton nadal będzie finansował afgańskie siły zbrojne, aby utrzymać ich liczebność na poziomie 352 tysięcy żołnierzy. Stany Zjednoczone mają także wolniej wycofywać swoje wojska z Afganistanu.

Deklaracje dalszego finansowania afgańskiego wojska złożył sekretarz obrony USA Ashton Carter w czasie wizyty w Waszyngtonie prezydenta Afganistanu Aszraf’a Ghani’ego.

– Departament Obrony będzie poszukiwać środków na wsparcie sił afgańskich. Chcemy utrzymać je w liczbie 352 tysięcy do 2017 roku – powiedział Ashton Carter, sekretarz obrony USA.

– Jest to poważna deklaracja wsparcia. Nasze siły zbrojne i nasze siły bezpieczeństwa przyjmą ją z wielką radością. Daje nam to pewność, że możemy nadal kontynuować naszą misję – dodał Ashraf Ghani, prezydent Afganistanu.  

Rozmowy prezydenta Afganistanu z najważniejszymi politykami USA dotyczą kwestii bezpieczeństwa i planu wyjścia amerykańskiego wojska z tego kraju. Aszraf Ghani zabiega o to, by amerykanie wolniej wycofywali swoje siły z jego kraju.

W Afganistanie, w którym przez 13 lat trwała wojna coraz większe wpływy zdobywają dżihadyści z państwa islamskiego. Według nieoficjalnych informacji Barack Obama przychyli się do prośby Ghaniego, ale tylko do końca tego roku. Wycofanie wojsk z Afganistanu było jedną z najważniejszych deklaracji wyborczych prezydenta USA, którą zdaniem komentatorów będzie chciał wypełnić.

 

 

TV Trwam News

drukuj