USA: Kongres nakłada sankcje na wenezuelskich polityków

Kongres USA przyjął w środę ustawę, na mocy której na wenezuelskich polityków odpowiedzialnych za śmierć ponad 40 osób podczas tłumienia protestów antyrządowych nałożone zostaną sankcje polegające między innymi na zamrożeniu ich aktywów w USA.

Decyzję o tym, kogo obejmą retorsje i kiedy zostaną wprowadzone w życie podejmie amerykańska administracja.

Po brutalnym stłumieniu antyrządowych protestów w Brazylii, które trwały od lutego do maja, Departament Stanu USA poinformował już w lipcu, że w związku „z nadmiernym stosowaniem siły i naruszaniem praw człowieka” podczas tłumienia protestów w Wenezueli zakazuje „pewnej liczbie wenezuelskich urzędników rządowych” wjazdu do USA.

Sytuacja w Wenezueli – kryzys gospodarczy, rosnąca inflacja i policyjne represje – skłoniły wielu amerykańskich kongresmenów do szukania sposobu na wywarcie presji na rząd prezydenta Nicolasa Maduro – pisze AFP.

Maduro, odkąd objął władzę w ubiegłym roku po śmierci swego mentora Hugo Chaveza, wielokrotnie powtarzał, że z inicjatywy USA zorganizowano już pięć zamachów na jego życie i kilkanaście „aktów sabotażu oraz spisków”.

Na początku grudnia przywódczyni wenezuelskiej opozycji Maria Corina Machado, która była organizatorką ulicznych protestów przeciw Maduro została oskarżona o udział w spisku na życie prezydenta. Machado odkreśliła decyzję sądu jako prześladowanie polityczne i próbę uciszenia opozycji.

Wenezuelczycy od początku roku protestowali przeciwko pogarszającej się sytuacji gospodarczej, wysokiemu poziomowi przestępczości i coraz bardziej autorytarnym rządom prezydenta Maduro. Rząd określał demonstracje jako próbę puczu.

Maduro wielokrotnie oskarżał USA o podsycanie ulicznych protestów w Wenezueli, a w sobotę oznajmił, że ma zamiar zrewidować stosunki dyplomatyczne łączące Brasilię z Waszyngtonem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl