Sejm: SKOK-i po pierwszym posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji  do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych. Wzięli w nim udział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, prezes bankowego Funduszu Gwarancyjnego Jerzy Pruski, oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów.

Przewodniczący sejmowej podkomisji Marcin Święcicki z PO mówił, że sytuacja SKOK-ów jest niepokojąca i wymaga wyjaśnień. Powiedział, że na 52 działające kasy, w przypadku 40 toczą się postępowania naprawcze, a w przypadku dwóch konieczne było ogłoszenie upadłości a później wypłata 3 mld zł z bankowego funduszu gwarancyjnego.

Andrzej Romanek z klubu Zjednoczonej Prawicy apelował do przewodniczącego, by ważył słowa.  Podkreślił, że wszystkim zależy na wyjaśnieniu sprawy.

– Nie chodzi o to, by budzić ferment – aura tajemniczości już została wzbudzona, jeżeli chodzi o kwestie dotyczące chociażby zamkniętego posiedzenia komisji. To powoduje niepokój, a słowo „niepokój” na rynkach finansowych jest słowem kluczem. A pan podsyca atmosferę używając chociażby słów: „tragiczna sytuacja Kas”. Panie przewodniczący, chyba nie o to chodzi w tejże naszej nadzwyczajnej podkomisji. Prosiłbym, aby pan ważył słowa. Przypomnę panu, że Kasy gromadzą środki pieniężne wyłącznie swoich członków, więc w interesie tychże „spółdzielców” jest to, żeby tej atmosfery nie podgrzewać –  mówił polityk.    

Podczas posiedzenia podkomisji poseł Jacek Brzezinka z PO próbował zarzucić nieżyjącemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że opóźniał o 3 lata ustanowienie nadzoru KNF-u nad SKOK-ami, gdyż w 2009 r. skierował ustawę o SKOK-ach do Trybunału Konstytucyjnego. Poseł Jerzy Szmit z PiS-u przypominał jednak, że śp. prezydent Kaczyński już w 2008 r. przygotował i skierował do Sejmu projekt ustawy o SKOK-ach.

– Przepisy te – zgłoszone przez Lecha Kaczyńskiego i wspierane przez Ruch Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych – zakładały poddanie Kas nadzorowi publicznemu sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co się stało z tym projektem? Otóż 25 lipca 2008 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on odrzucony głosami przede wszystkim PO i SLD. Myślę, że powinniśmy, mówiąc o tej sprawie, pamiętać o tych faktach – zauważył poseł.

Sprawa SKOK-ów nabrała rozgłosu po liście szefa KNF-u m.in. do premier Ewy Kopacz. Andrzej Jakubiak napisał, że majątek Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, który mógłby posłużyć do ratowania Kas, wyprowadzono poza strukturę SKOK-ów.

Twórca Kas senator Grzegorz Bierecki podkreślił, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Podnosił, że PO wykorzystuje SKOK-i w kampanii prezydenckiej.

RIRM

drukuj