fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rodzice osób niepełnosprawnych nadal bez porozumienia z rządem

W Sejmie trwa protest rodziców osób niepełnosprawnych. Pomimo wielu rozmów ze stroną rządową, nie udało się wypracować ostatecznego porozumienia.

Wczoraj wieczorem ze strajkującymi spotkała się szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Protestujący rodzice przyszli do Parlamentu z dwoma podstawowymi postulatami. Jeden z nich to zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Zgodnie z zapewnieniem szefowej resortu rodziny, w najbliższym czasie powstanie projekt ustawy w tej sprawie.

Mimo to, jak mówi jedna z protestujących matek – Iwona Hartwich, protest zakończy się dopiero po tym, gdy rząd weźmie pod uwagę oba postulaty.

– Wszystko nas ucieszy, co powie pan premier Morawiecki, jeżeli w tych wszystkich planach znajdzie się coś dla osób niepełnosprawnych, tak naprawdę to będziemy się bardzo cieszyć. My dzisiaj przyjechaliśmy z konkretnym problemem. Wczoraj przyszła do nas pani Rafalska do Sejmu. Spodziewaliśmy się, że powie, że dobrze, że przychylają się, że będzie procedowana ustawa, że te dwa postulaty – tak naprawdę skromne postulaty – zostaną uchwalone. A wczoraj musieliśmy słuchać, czego pani Rafalska dokonała, gdzie była, co zrobiła i że będzie budowała system. A kiedy pytamy, jak ten system już zbuduje, to ile ta osoba niepełnosprawna będzie miała pieniążków w portfelu – to milczała – zaznaczyła Iwona Hartwich.

Do protestujących w Sejmie rodziców dołączą w najbliższą środę opiekunowie dzieci niepełnosprawnych z całej Polski. Rozszerzony strajk odbędzie się przed gmachem Parlamentu.

Wśród licznych rozwiązań, które rząd chce skierować pod adresem niepełnosprawnych jest m.in. tzw. danina solidarnościowa. Pochodziłaby od osób najlepiej zarabiających. Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace koncepcyjne w tej sprawie.

RIRM

drukuj