fot. twitter.com

Toruń: Darmowy transport publiczny w niedziele?

Od czerwca bieżącego roku we wszystkie niedziele komunikacja miejska w Toruniu może być bezpłatna. Projekt w tej sprawie złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości. To próba wyciągnięcia torunian z mieszkań w dzień wolny od prac, by korzystać z uroków tego gotyckiego miasta.

Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską w Toruniu ma zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów w garażach i skorzystania z transportu publicznego.

– Jest to rozwiązanie proekologiczne i rozwiązanie ekonomiczne. Oszczędzają na tym wszyscy. A rozwiązanie ekologiczne dlatego, bo oczywiście jest mniej spalin w powietrzu. Wszyscy walczymy ze smogiem i warto na to także zwrócić uwagę – podkreśla Michał Jakubaszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.

Oferta darmowych przejazdów komunikacją miejską może stać się zachętą do aktywnego spędzenia wolnego czasu dla wielu toruńskich rodzin, zwłaszcza w niedziele wolne od handlu, gdy wszystkie sklepy i centra handlowe są zamknięte.

– W niedzielę komunikacja miejska nie jest mocno oblegana, chociażby z tego względu, że osoby, które przemieszczają się po mieście, przemieszczają się samochodami własnymi, a część osób zostaje w domach. Ta bezpłatna komunikacja wyciągnęłaby ich z własnych mieszkań – wskazuje Karol Wojtasik, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Torunia.

Jak zaznaczają radni, Toruń stać na taki projekt. Stałby się on wówczas pierwszym miastem w rejonie wychodzącym do mieszkańców z tego typu ofertą.

– Myślę, że będziemy takim pierwszym miastem w naszym województwie, bo z tego, co wiem ani Grudziądz, ani Bydgoszcz czy też Włocławek takiej bezpłatnej komunikacji miejskiej nie mają. Myślę, że to będzie tutaj dobrym przykładem – mówi Jacek Kowalski, radny PiS w Toruniu.

Mieszkańcy popierają projekt uchwały.

– Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł, bo rodziny z dziećmi mogą wtedy pojechać sobie na starówkę, nad Wisłę. Są zamknięte sklepy i ci młodzi ludzie wreszcie mogą spędzić czas z dziećmi – mówi mieszkanka Torunia.

– Pomysł bardzo fajny, mieszkańcy na pewno skorzystają – dodaje kolejny torunianin.

– Jestem matką trójki dzieci i z rodziną w piątkę bardzo często wybieramy się albo na starówkę, albo na Barbarkę w niedzielę, więc myślę, że byłby to bardzo duży ukłon ze strony miasta. Popieram jak najbardziej – mówi mieszkanka Torunia.

Jak wskazuje radny Platformy Obywatelskiej Maciej Krużewski, pomysł ten jest dobry, chociaż ciągłe namnażanie różnego rodzaju ulg w komunikacji miejskiej nie jest właściwym kierunkiem zmian. Lepsze byłoby wprowadzenie przejazdów za symboliczną, łatwą do zapamiętania kwotę, np. 1 zł.

– Te ulgi można mnożyć. Moja propozycja jest taka, aby to uciąć i zamiast tych wielu dziesiątek pozycji w regulaminie, których chyba nikt za bardzo nie pamięta – kto ma ulgi, na co i czym musi się legitymować, żeby daną ulgę uzasadnić – wystarczy zrobić system przyjazny dla każdego. Dzisiaj ja jestem zwolennikiem systemu Toruń za złotówkę – tłumaczy Maciej Krużewski, radny PO.

Program pilotażowy bezpłatnych przejazdów miałby wejść w życie od czerwca i obowiązywać do końca roku. W przypadku, gdy pomysł spodoba się mieszkańcom, można by rozszerzyć go na kolejne lata.

TV Trwam News/RIRM

drukuj