Most gen. Zawackiej symbolem rozwoju Torunia

Most gen. Elżbiety Zawackiej, to pewien symbol rozwoju miasta, który pokazuje, że w Toruniu można inwestować i robić to skutecznie – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmowa z prezydentem Torunia.

Dobiegła końca długo wyczekiwana budowa drugiego mostu drogowego w Toruniu. Jakie znaczenie dla grodu Kopernika ma ta inwestycja?

To jest inwestycja której znaczenie trudno przecenić. Torunianie już od wielu dziesiątków lat chcieli mieć drugi most drogowy, ponieważ jedyny most który do tej pory istniał, im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego, już w całości był zapełniony. Powstawały korki, a więc  oczekiwanie na drugi most miało przede wszystkim wymiar bardzo praktyczny. Przybywa samochodów, chcemy podróżować, przemieszczać się, dlatego dla miasta takiego jak Toruń, położonego na dwóch brzegach pięknej polskiej rzeki Wisły, funkcjonowanie dalsze bez drugiego mostu byłoby niemożliwe. Jest to spełnienie planów, oczekiwań a pewnie i marzeń.

Sobota i niedziela to „Dni Otwarte Mostu” a więc przede wszystkim uroczyste otarcie obiektu. Jak będzie wyglądała ta impreza?

Warto przypomnieć że torunianie przez trzy lata obserwowali budowę mostu (tyle trwały prace). Dziś jest finał, a więc kończymy tę budowę i chcemy prosić torunian, aby przyszli zobaczyć co zbudowali, ponieważ to mieszkańcy Torunia dla siebie zbudowali ten most.  Oczywiście nie fizycznie, nie pracując na budowie, ale dlatego że podjęli  inicjatywę, dlatego że współfinansowanie ze środków Torunia jest tutaj bardzo znaczące i istotne. W związku z tym zapraszamy torunian na miejsce, aby czy to w sobotę czy niedzielę zobaczyli jak zbudowany jest most, zerknęli w te miejsca które później będą już trudno dostępne.

Przygotowaliśmy trochę atrakcji, a więc będą  wydarzenia o charakterze kulturalnym ale i sportowym.  Między innymi, w niedzielę torunianie będą mogli obejrzeć półmaraton świętych Mikołajów. Rzecz dzieje się w sąsiedztwie Święta Świętego Mikołaja, więc niech ten biskup także patronuje naszemu mostowi. A bieg będzie bardzo liczny ponieważ w tym biegu weźmie udział ponad 4 tys. uczestników. Wszyscy będą ubrani w czerwono-białe czapeczki i koszulki przypominające strój Mikołaja.

Oczywiście będzie można także posłuchać koncertu, w miejscu gdzie nie będzie padało. Dla każdego przygotowaliśmy  coś miłego, drobne pamiątki jak:  magnes na lodówkę, a dla dzieci specjalne baloniki czy znaczki upamiętniające budowę mostu. Będzie można zrobić sobie zdjęcie zbiorowe lub indywidualne. Poza tym będą otwarte stoiska z różnymi pamiątkami i posiłkami, czy ciepłymi napojami. Mam nadzieję że torunianie przyjdą zobaczyć swoje technologicznie nowoczesne – bo ten most jest naprawdę nowoczesny – dziecko. Myślę że radosny moment narodzin tego mostu będzie przyjęty przez mieszkańców Torunia z entuzjazmem.

Patronką tzw. mostu wschodniego została gen. Elżbieta Zawacka. Kim jest ta postać?

Mogę z radością i satysfakcją powiedzieć, że w pełnej harmonii i zgodzie radni miasta Torunia podjęli decyzję o tym, aby nazwać most imieniem pani prof. gen. Elżbiety Zawackiej. Była ona osobą, dla której patriotyzm był czymś oczywistym i powszechnym, która umiłowanie ojczyzny ceniła ponad wszystko. Gotowa była oddać swoje życie, walczyła w czasie II wojny światowej, była jedyną kobietą w szeregach Cichociemnych, a więc tych którzy podejmowali największe wyzwania w imieniu Polski wówczas okupowanej, próbując przedostawać się przez granice. Później bardzo mocno walczyła z okresem komunistycznym, była osobą ze wszech miar oddaną  swojej postawie patriotycznej przez kolejne dziesiątki lat.

Dożyła pięknego wieku, niespełna stu lat. Jest postacią, o której właściwie nie tyle powinniśmy się uczyć z historii ale ani na chwilę nie powinniśmy zapominać tego, w jaki sposób można kochać Polskę, jak można być patriotą, jak można cenić wartości najwyższe, wiarę w Boga i przesłania płynące z Pisma Świętego czy dekalogu, a jednocześnie  pracować z innymi także z młodzieżą. Powinniśmy patrzeć na to nie tylko w perspektywie historycznej ale wiedzieć o tym i myśleć na co dzień. Tak więc nazwanie mostu jej imieniem, jest takim trwałym przesłaniem. W jakiejś mierze to jej wielkie patriotyczne przesłanie będzie powracało do każdego podróżującego.

Most wschodni to obecnie jedna z największych przepraw w naszym kraju. Czy imponujące rozmiary przekładają się też na to że będzie to ważny obiekt na mapie naszego kraju?

Most jest imponujący z dwóch powodów. Po pierwsze jest zbudowany w miejscu gdzie Wisła jest szeroka i ten most musi być duży. Po drugie most jest w pięknym kształcie architektonicznym, złożony z dwóch łuków z jednym tylko podparciem w nurcie Wisły. Taki między innymi obowiązek wynikał z uregulowań ochrony przyrody, aby więcej filarów czy podpór w rzece nie stawiać. I stąd to rozwiązanie. Architektura znakomicie komponuje się z pozostałymi toruńskimi mostami, bo zarówno most kolejowy jak i drogowy są mostami łukowymi.

Nowy most ma znaczenie nie tylko dla komunikacji w Toruniu, ale i w kraju, a także Europy, ponieważ przez ten most docelowo będzie przebiegała droga krajowa nr 91, która jest alternatywna dla autostrady nr 1 biegnącej z południa na północ Europy. Ta droga krajowa przeznaczona jest dla tych, którzy nie chcą, lub nie mogą, podróżować płatnymi autostradami w naszym kraju. Do tej pory mieliśmy wielki problem, aby ten ruch tranzytowy prowadzić przez jedyny most drogowy, który powstał w 1932 roku, a więc ponad 80 lat temu. Nie spełniał on już standardów tak dużego ruchu jaki jest obecnie. Tak więc znaczenie nowego mostu jest olbrzymie.

Budowa nowego mostu wiązała się także z przebudową i rozbudową infrastruktury drogowej w Toruniu. Co już zostało zmienione na co jeszcze mieszkańcy Torunia muszą poczekać?

Trzeba pamiętać, że budowa mostu mającego długość 540 m, to tylko fragment dużego rozwiązania drogowego. Zostało zbudowanych razem z mostem 4 km 100 m nowoczesnych dwujezdniowych dróg dojazdowych do mostu. Tak więc bardzo newralgiczne skrzyżowanie, jakim jest plac Daszyńskiego z estakadą przebiegającą z bezkolizyjnym przejazdem nad placem, to znakomita współczesna konstrukcja. Z kolei pod placem znajduje się tunel który wyprowadza ruch z mostu w kierunku północnym miasta. Warto też przypomnieć że z przeprawy mostowej będą mogły korzystać nie tylko samochody, ale także rowerzyści i piesi. Te inwestycją są już zakończone.

To co nas jeszcze czeka to dwa bardzo istotne etapy. Po pierwsze musimy kontynuować budowę trasy mostowej liczącej 4 km 100 m w kierunku północnym na podobnym odcinku, też około 4 km, po to aby ten ruch – przede wszystkim tranzytowy – odbywał się poza ruchem miejskim. Rozpoczęliśmy już projektowanie tego odcinka, a budowa będzie możliwa prawdopodobnie za 3 lata. Czeka nas także przebudowa bardzo ważnej ulicy w części południowej, ulicy Łódzkiej, którą dochodzi ruch do przeprawy mostowej. Trwają także przebudowy ulic o znaczeniu lokalnym, m.in. ulicy Dworcowej, która także będzie wyprowadzała ruch z trasy mostowej.

Wiosną ruszy przebudowa ulicy Rudackiej, którą zniszczyła tocząca się w sąsiedztwie budowa. Przygotowywana jest także przebudowa ulicy Winnica, także przechodzącej przez plac budowy. Prac drogowych nie brakuje, ale one wszystkie są ze sobą dobrze skorelowane. Zamysł jest taki, aby układ komunikacyjny związany z trasą mostową wschodnią, był układem kompatybilnym, dobrze zorganizowanym i sprawnym.

Nowo powstały most im. gen. Elżbiety Zawackiej to bez wątpienia jedna z największych inwestycji w Toruniu w ciągu ostatnich lat, ale nie jedyna. Na jakie kolejne otwarcie czeka Toruń?

Most gen. Elżbiety Zawackiej, to pewien symbol rozwoju miasta, który pokazuje, że w mieście można inwestować i robić to skutecznie. Czekają nas kolejne inwestycje. W budowie są trasy przelotowe, tzw. trasa średnicowa miasta, której pierwszy etap jest już w trakcie a kolejny w kierunku wschodnim w przygotowaniu. Kończymy budowę ważnej dla okolicznych gmin ul. Nieszawskiej, która wyprowadza ruch z Torunia właśnie w ich kierunku.

Kibiców i sportowców na pewno ucieszy trwająca budowa hali sportowo – widowiskowej, w której pomieści się nawet 7 tys. osób. Co ciekawe na hali będzie wbudowana na stałe bieżnia lekkoatletyczna, a więc będzie to ważny obiekt dla miłośników królowej sportu. Budowa zakończy się w przyszłym roku.

Z ziemi wychodzą już także fundamenty i ściany ważnego obiektu związanego z kulturą: Centrum Kongresowo-Kulturalne Jordanki w sąsiedztwie Starego Miasta. Na tę budowę będziemy musieli poczekać jeszcze dwa lata. Tam jak nazwa wskazuje będą mogły odbywać się koncerty, ale też wydarzenia o charakterze kongresowym. Przecież nasze miasto wyższymi uczelniami stoi, wśród nich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ale też jedna z najlepszych w Polsce wyższych uczelni prywatnych jaką jest Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Rzeczywiście warto aby powstawały miejsca gdzie będą mogło odbywać się kongresy, spotkania uczonych oraz osób zainteresowanych obecnością w naszym mieście.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

RIRM  

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl