Uroczystości rocznicowe w Bydgoszczy

W Bydgoszczy odbędą się uroczystości XXII rocznicy powstania Radia Maryja. Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam od godz. 17:00.

Uroczysta Msza św. sprawowana będzie o godz. 18:00 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, świątyni w której był obecny tuż przed porwaniem i zamordowaniem błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. O godz. 17:00 odbędzie się koncert.

Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej. Ksiądz biskup podkreśla, że dla niego te spotkania są szczególną okazją, do przekazania prawdziwych informacji o których nie mówią inne media.

– Jest to niesamowita okazja, aby powiedzieć coś, czego nigdzie indziej nie będziemy mogli bo nikt nie będzie nas słyszał. Są lokalne wypowiedzi księży biskupów i o tyle one docierają do nas o ile nagłośni je Radio Maryja, TV Trwam; albo się nie spodobają i w formie ataku, bardzo często przekłamane, nadinterpretowane zostaną podane przez inne media. Jest to miejsce, ten czas gdzie można przedłożyć takie przesłanie – powiedział ks. bp Jan Tyrawa.

Ksiądz biskup zapowiada, że w homilii będzie chciał przypomnieć postać bł. Jana Pawła II – jego osobowość a także codzienne życie. Jak powiedział od tej strony nie znamy naszego wielkiego rodaka; szczególnie pierwszych 10 lat jego pontyfikatu. Zwraca on uwagę, że byliśmy wówczas otoczeni kordonem granic i środków przekazu. Natomiast od 22 lat wielki wkład w propagowaniu nauczania Jana Pawła II ma Radio Maryja.

W czasie rewolucji jakiej dokonywał Papież i to, co spowodowało, że w momencie jego śmierci wszyscy krzyknęli „Subito Santo”, to właśnie brało się z tych pierwszych dziesięciu lat. On zaskakiwał swoimi wypowiedziami, swoim zachowaniem, swoją reakcją nie mniej niż papież Franciszek. My byliśmy od tego całkowicie odcięci. Nie mieliśmy żadnych szans tego śledzić. Dopiero kiedy przyszła zmiana, kiedy przyszło Radio Maryja, telewizja Trwam, mogliśmy bliżej obserwować i śledzić wszystkie poczynania Jana Pawła II. Sądzę, że właśnie te spotkania są bardzo dobrą okazją na taki właśnie przekaz – dodaje ks. bp Jan Tyrawa.

Ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, mówi o Radiu Maryja jako darze w przekazie prawdy, której nas pozbawiono.

– Spotkałem na ulicach takie plakaty: „Odmówiono nam prawdy”. One pokazywały pierwsze światła ku dobremu przeżyciu pielgrzymki Jana Pawła II w Czechach. Dlaczego? Bo nawet Vaclav Havel, witając Papieża na lotnisku, powiedział że jest agnostykiem, ale wierzy w cud, który się teraz spełnia. A cud, to zjawisko nadprzyrodzone. To nie jest coś, co tylko przekracza granice natury i jest poza rozumem. Zjawisko nadprzyrodzone dotyka daru idącego od Boga. Ja w tym samym duchu widzę rolę Radia Maryja i TV Trwam; że to jest cud przekazu przy odmówieniu nam prawdy – zarówno we wcześniejszych pokoleniach, jak i we współczesnym – zwrócił uwagę ks. abp Wacław Depo.

Ks. bp Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej, zaznacza że Matka Najświętsza pobłogosławiła powstanie rozgłośni i nadal błogosławi jej rozwojowi. Toruńska stacja jednoczy Polaków i daje siłę do działania.

– 22 lata to dużo czasu by uformować naród, przygotować na trudniejsze czasy – jakie widzimy w tej chwili. Kościół atakowany jest ze wszystkich stron. To jest sterowane. Wszyscy, którzy słuchają Radia Maryja sięgają głębi naszej wiary, jej fundamentalnych podstaw. Tu się spotykamy wszyscy. Radio Maryja tworzy pewną płaszczyznę, na której zewnętrznie i wewnętrznie się jednoczymy, przy tym jeszcze potrafimy znaleźć argumenty do tego, żeby w sposób profetyczny wyprzedzać obecne czasy. Wielka łaska i ogromne podziękowania dla Ojca Dyrektora, dla wszystkich ojców oraz świeckich pracowników i całej rodziny Radia Maryja – powiedział ks. bp Edward Frankowski.

W minioną sobotę uroczystości odbyły się w Toruniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl