fot. Wikimedia Commons

Zdjęto krzyże na UKW

Prof. Janusz Ostoja – Zagórski – nowy rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kazał zdjąć krzyże ze ścian swojego gabinetu i sali senatu.

Nowy rektor swoją kadencję rozpoczął we wrześniu tego roku. To z jego rozporządzenia zostały zdjęte symbole religijne. Prawdopodobnie nie zgodził się też, by profesorowie poszli w togach na Mszę św. inaugurującą rok akademicki – napisał jeden z dzienników.

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, profesor teologii, wykładowca WSKSiM akcentuje, że takie działania rozpoczęły się wraz z powołaniem nowego parlamentu.

– To postępowanie wpisuje się w pewien klimat, który dość wyraźnie wpisuje się w tej chwili w sytuacji Polski. Zauważmy, że w ubiegłym roku wraz z nastaniem nowego parlamentu pierwszym tematem, który został zapowiedziany przez Ruch Palikota w Sejmie była kwestia zdjęcia krzyży.  (…) jest to pewien klimat ideologizacji proponowany nam przez UE. – zwraca uwagę ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

Krzyż jest wpisany w naszą tradycję. Ten symbol religijny buduje tożsamość naszego kraju, Europy oraz uniwersytetów- mówi ks. prof.

– Zauważmy, że to są pewne trendy i pewne mody, które pojawiają się zarówno w wymiarze polskiej polityki jak i w wymiarze polityki europejskiej. Jak się okazuje również w wymiarze polityki uniwersytetu. Trzeba to skonfrontować z tradycją polską, europejską, uniwersytecką. Ta tradycja jest związana z krzyżem.  Symbol ten buduje tożsamość zarówno Polski, Europy jak i uniwersytetu – dodaje ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

 

Wypowiedź ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj