fot. PAP/Radek Pietruszka

Bydgoszcz: 160 pianistów w eliminacjach konkursu im. Paderewskiego

Do eliminacji 10. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego, który odbędzie się od 14 do 28 listopada w Bydgoszczy, zgłosiło się 160 osób z 32 krajów. W trakcie przesłuchań w ośmiu miejscach na świecie wyłonionych zostanie do 40 uczestników.

Konkurs przeznaczony jest dla pianistów urodzonych w latach 1994-2000. Z udziału wyłączone są osoby, które w ostatnich trzech latach kształciły się u któregoś z jurorów lub są z nim spokrewnione.

Pierwsze przesłuchania eliminacyjne zaplanowano w piątek i sobotę w Wiedniu, a ostatnie – 3 i 4 lipca w Tokio. Pozostałe przesłuchania odbędą się we włoskim mieście Brescia, a także w Nowym Jorku, Londynie, Moskwie i Warszawie.

W trakcie przesłuchań konkursowych pianiści w ciągu pół godziny muszą wykonać dwie etiudy o charakterze wirtuozowskim (w tym jedną etiudę Fryderyka Chopina), dwie lub więcej części sonaty klasycznej (jednak zawsze z pierwszą częścią), jeden lub dwa utwory dowolne zróżnicowane pod względem stylu, niepochodzące jednak z okresu klasycyzmu. Uczestnicy konkursu zostaną ogłoszeni 30 lipca.

10. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego obędzie się w dniach 14 – 28 listopada; składać będzie się z dwóch etapów eliminacyjnych, półfinału i finału. Międzynarodowemu jury przewodniczyć będzie prof. Janusz Paleczny, który jest też dyrektorem artystycznym imprezy.

Pierwsza edycja Konkursu Paderewskiego, jeszcze o zasięgu ogólnopolskim, odbyła się w 1961 r. Zwycięzcą został 25-letni Jerzy Maksymiuk, później znany w świecie dyrygent i dyrektor orkiestr. Kolejne edycje ogólnopolskiego konkursu odbyły się w 1986 r. i 1994 r. W 1998 r. impreza zyskała rangę międzynarodową i odtąd odbywa się regularnie co trzy lata.

Zwycięzcami ostatnich edycji konkursu zostali: w 2007 r. – Nikita Mndojanc (Rosja), w 2010 r. – Eduard Kunc (Rosja), w 2013 r. – Zheeyoung Moon (Kora Południowa).

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, którego prezesem jest prof. Katarzyna Popowa-Zydoroń.

PAP/RIRM

drukuj