Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=362686

Bydgoszcz: tablicę pamięci żołnierzy wyklętych odsłonięto na d. budynku UB

Tablicę upamiętniającą żołnierzy wyklętych odsłonięto w piątek na murze budynku dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy. W piwnicach kamienicy byli katowani i mordowani polscy patrioci, wśród nich ppor. Armii Krajowej Leszek Biały.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbywała się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tablicę przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

„To dobrze, że w taki sposób czcimy święto żołnierzy wyklętych. 1 marca zawsze będzie tym dniem, kiedy wspominać będziemy, a nawet rozpamiętywać bolesny czas i doświadczenia życiowe tych Polaków, dla których wojna się nie skończyła w 1945 r. Polaków, dla których okupacja niemiecka została zastąpiona okupacją sowiecką. To dobrze, że zanim Bydgoszcz doczeka się monumentu, który w sposób całościowy upamiętni ofiarę żołnierzy wyklętych, mamy tę tablicę” – powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Wicewojewoda pokreślił, że budynek, na którym zawisła tablica, zaraz po wojnie służył celom wprowadzania zniewolenia, instalowania zbrodniczego ustroju komunistycznego.

„W tym ruchliwym miejscu bydgoszczanie, a w szczególności młodzi bydgoszczanie, będą mieli możliwość zapoznania się z wycinkiem jakże chwalebnej historii, która na tej tablicy jest upamiętniona – śp. ppor Leszka Białego i wielu jego kolegów, towarzyszy walki” – mówił Ramlau.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski podziękował IPN za tablicę upamiętniającą bohaterów na budynku Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W uroczystości udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, parlamentarzyści, działacze podziemia solidarnościowego.

Tablica na budynku przypomina m.in., że od 1945 r. funkcjonował w nim Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, „stanowiący narządzie sowietyzacji Polski”, a także o tym, że w piwnicach byli katowani i mordowani polscy patrioci, wśród nich ppor. Leszek Biały.

Ppor. Biały był szefem łączności Inspektoratu ZWZ-AK na Pomorze został aresztowany 27 lutego 1945 r. i został zamordowany prawdopodobnie 3 marca 1945 r. Jego szczątki pochowane na dziedzińcu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego znaleziono w 1957 i wówczas odbył się pogrzeb na cmentarzu.

Po odsłonięciu tablicy złożono kwiaty przy Ścianie Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym. Znajduje się tam tablica upamiętniająca poległych bohaterów niepodległościowego podziemia lat 1945-1956 oraz kilkadziesiąt tabliczek z nazwiskami zamordowanych.

W kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju odprawiona został uroczysta Msza święta w intencji żołnierzy wyklętych.

W programie bydgoskich obchodów znalazło się otwarcie przed urzędem wojewódzkim wystawy IPN o zasięgu krajowym „Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944-1956″ prezentującej opór młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i już po zakończeniu II wojny światowej”. W gmachu urzędu zorganizowano pokaz filmu IPN „Polska szuka bohaterów”, prelekcję i wręczenie nagród dla finalistów młodzieżowego testu o żołnierzach wyklętych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl