[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Wspólnie z weteranami będziemy dziękowali w ojczyźnie Jezusa Chrystusa za dar niepodległości

To pielgrzymka, w której uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich formacji walczących o niepodległość Rzeczpospolitej. Szczególną delegacją będzie grupa polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – mówił na antenie Radia Maryja w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W niedzielę m.in. weterani armii generała Andresa oraz polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata rozpoczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Jak informował Jan Józef Kasprzyk, „będzie to pielgrzymka, w której uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich formacji walczących o niepodległość Rzeczpospolitej”. Będzie wiele okazji wzruszających, ważnych i myślę, że też istotnych z punktu widzenia tego, co w ostatnich tygodniach i miesiącach dzieje się w relacjach polsko-izraelskich – zaznaczył polityk.

– W sposób szczególny uczestnikami tej pielgrzymki będą żołnierze 2 Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu dotarli do Ziemi Świętej z armią gen. Władysława Andersa. Dla wielu spośród nich będzie to pierwsza wizyta po 75 latach w kolebce naszej wiary, w ojczyźnie Jezusa Chrystusa. Będą dziękować weterani, a my wraz z nimi za dar niepodległości oraz wolności. Druga szczególna delegacja to grupa polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wielu z nich po raz pierwszy będzie w Instytucie Yad Vashem, gdzie są ich nazwiska, gdzie są dedykowane im drzewka pamięci. Można powiedzieć, że to są nasi najlepsi ambasadorowie sprawy polskiej, zwłaszcza w ostatnich tygodniach i miesiącach – stąd ich udział w tej pielgrzymce. Spotkania, które tam planujemy to m.in. wizyta w Instytucie Yad Vashem, który obchodzi w tych dniach 65. rocznicę powstania. Mam nadzieję, że to spotkanie również przyczyni się do tego dialogu, który jest bardzo potrzebny – podkreślił.

Wśród pielgrzymujących do Ziemi Świętej będą polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał, że „ich relacje są niezwykłe. Kiedy pytali ich, jak to się stało, że tak heroicznie się zachowali, oni odpowiadali, że to właśnie chrześcijaństwo pozwalało im przetrwać. Głęboka wiara w Pana Boga i głęboka wiara w tę prawdę, iż miłość do bliźniego jest fundamentem, na którym należy budować rzeczywistość”.

– Pamiętajmy, że w Instytucie Yad Vashem upamiętnione są osoby, które w czasie okupacji niemieckiej zachowały się w sposób wyjątkowy – największą grupę stanowią Polacy. Ustanowiony przez Sejm Dzień Pamięci o Polakach ratujących Żydów upamiętnia również męczeństwo rodziny Ulmów, kandydatów na ołtarze. (…) Trzeba przypominać o tej prawdzie, że Polska, wśród krajów okupowanych przez niemieckich narodowych socjalistów, była jedynym narodem, w którym za pomoc udzielaną Żydom groziła kara śmierci.  Takie postawy należy pokazywać nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Trzeba pokazać, że my w czasie okupacji niemieckiej – jako naród – „zachowaliśmy się jak trzeba”. Wszędzie, gdzie jesteśmy – również w Izraelu – możemy nieść dumnie podniesioną głowę – mówił.

Pielgrzymkę weteranów do Ziemi Świętej zorganizowano już w 2017 roku. Gość Radia Maryja podkreślił, że „niezwykle wzruszająca chwila to moment, w którym polscy Sprawiedliwi odnajdują swoje nazwisko w Instytucie Yad Vashem”.

– W ubiegłym roku ze łzami w oczach obserwowaliśmy pana płk. Tomaszewskiego (…), który w Nazarecie przy tablicy upamiętniającej bytność polskich kobiet – które stacjonowały tam w oddziałach Pomocniczej Służby Kobiet – wyjął z portfela zdjęcie swojej małżonki i powiedział: „ja ją tu 75 lat temu poznałem”. (…) Niezwykle wzruszająca chwila to moment, w którym polscy Sprawiedliwi odnajdują swoje nazwisko w Instytucie Yad Vashem i przy tym nazwisku stoi prawdziwy bohater, a my jesteśmy dumni, że należymy do narodu Polaków, który tak wspaniale się zachował. (…) Mam nadzieję, że tych chwil wzruszających, ważnych i budujących naszą tożsamość będzie wiele – zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Całą rozmowę z Janem Józefem Kasprzykiem w sobotniej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

 

drukuj