Kielce: wręczono noty identyfikacyjne rodzinom Żołnierzy Niezłomnych

W Kielcach odbyła się dziś uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Chodzi o bohaterów narodowych, których szczątki odnaleziono w Zgórsku koło Kielc.  

Genetykom z Bydgoszczy udało się ustalić tożsamość trzech z ośmiu ofiar komunistycznego terroru odnalezionych w lasach zgórskich.

Są to: Porucznik Aleksander Życiński ps. ”Wilczur”,  Czesław Spadło ps. „Mały” i Karol Łoniewski ps. „ Lew” – poinformował Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni”, która prowadziła poszukiwania w lasach zgórskich

– Są to żołnierze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Przekazaliśmy noty identyfikacyjne rodzinom. Odbyła się prezentacja naszych prac, związanych z pracami przy tej jamie, w której zostali znalezieni czterej Żołnierze Wyklęci. Chciałbym wystosować apel o zgłaszanie się krewnych Józefa Figarskiego i kolejnego żołnierza o nazwisku Matla, który jest jednym typowanych przez nas żołnierzy, odnalezionych w jednej z tych czterech jam grobowych, które odkryliśmy w ciągu ubiegłego półrocza. Cztery jamy, osiem osób, trzy osoby już zidentyfikowane – powiedział Wojciech Łuczak.   

Fundacja „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” uruchomiła  specjalną infolinie pod numerem: 886-886-440.

Tam można zgłaszać informację na temat tajnych pochówków Żołnierzy Niezłomnych. Prowadzone są również kwerendy historyczne.

RIRM

drukuj