IPN: kolejny podejrzany ws. zatrzymania 34 opozycjonistów

Kolejny były funkcjonariusz SB usłyszał zarzuty bezprawnego pozbawienia wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 roku – poinformował prok. Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

W śledztwie podejrzanych jest już 15 byłych funkcjonariuszy SB. Prawdopodobnie jeszcze kilku usłyszy podobne zarzuty.

Poranne zatrzymanie opozycjonistów na 48 godzin miało uniemożliwić im udział we mszy św. oraz manifestacji niepodległościowej zorganizowanej tego dnia w Krakowie na Wawelu z okazji 3 maja.

Jako kolejny zarzuty w tej sprawie usłyszał były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie Jan K.

Według IPN dopuścił się on zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, biorąc udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne oraz działalność w organizacjach niepodległościowych.

Działanie ówczesnych funkcjonariuszy było także zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej, i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej – uważa IPN.

56-letni Jan K. nie przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia w których zaprzeczył, aby kiedykolwiek brał udział w zatrzymaniach działaczy opozycji, a zwłaszcza w 3 maja 1986 r. Grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl