fot. wikipedia.org

Antropolodzy przebadali szkielety znalezione w Puszczy Augustowskiej

Biegli Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przeprowadzili oględziny dwóch ludzkich szkieletów odnalezionych w Puszczy Augustowskiej. Badania wykonano w ramach śledztwa dotyczącego obławy augustowskiej z lipca 1945 r.

Biegli poinformowali, że są to szczątki dwóch mężczyzn w średnim wieku. Jedna czaszka nosi ślady postrzału z broni palnej, dlatego zostanie poddana badaniom tomograficznym, m.in. w celu odtworzenia kierunku postrzału.

Szczątki, które badali biegli z zakresu antropologii i medycyny sądowej, znaleziono na początku listopada pod krzyżem w pobliżu leśnej drogi prowadzącej od miejscowości Rygol do granicy Białorusi.

Miejsce zostało wskazane przez jednego z tamtejszych leśników – informuje Tomasz Danilecki, asystent prasowy z oddziału IPN-u w Białymstoku.

– Jedna z tych osób miała owiniętą nogę kablem, druga miała obie nogi skrępowane drutem. Jedna z tych osób miała pogruchotaną czaszkę, ale nie wiadomo w tej chwili, w jakich okolicznościach i kiedy do tego doszło. Natomiast jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o jakimkolwiek związku tych szczątków z obławą augustowską – bo nie znaleziono niczego przy tych osobach, żadnych rzeczy, które mogłyby wskazywać na taki związek – wyjaśnia Tomasz Danilecki.

Z kości obu denatów zostanie pobrany materiał genetyczny. Próbki zostaną porównane z materiałem, który pobrano od rodzin ofiar obławy augustowskiej.

W bazie jest teraz 150 takich próbek. Ofiar obławy było ok. 600.

Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

RIRM

drukuj