MSZ: uprowadzono 5 polskich marynarzy u wybrzeży Nigerii

Pięciu polskich marynarzy zostało uprowadzonych ze statku „Szafir” u wybrzeży Nigerii – poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Pozostałe 11 osób należące do załogi jest bezpieczne, znajduje się na statku, który zostanie doprowadzony do portu schronienia. „Szafir” płynął pod cypryjską banderą z Antwerpii do Nigerii.

Czekamy w tej chwili na dalszy przebieg wypadków – mówi szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

– Dzisiaj w nocy doszło do ataku na polski statek, na którego pokład wdarła się grupa nieznanych nam jeszcze ludzi. W wyniku tej akcji przeciwko polskiemu statkowi zostało uprowadzonych pięciu naszych marynarzy: 4 oficerów i 1 marynarz, z 16-osobowej załogi. Powiadomione zostały rodziny. Jesteśmy w stałym kontakcie. Natychmiast w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pracę rozpoczął odpowiedni zespół, który koordynuje tę kwestię. Jesteśmy w kontakcie z władzami nigeryjskimi, ambasador polski w tej chwili znajduje się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Odpowiednie noty i pisma o wsparcie zostały wystosowane do władz nigeryjskich – powiedział minister.

Minister poinformował, że porywacze nie nawiązali jak dotąd kontaktu. Rzecznik rządu Elżbieta Witek powiedziała, że premier Beata Szydło zorganizowała spotkanie najważniejszych służb, które mogą wesprzeć rząd w tej sytuacji.

– Wszystko jest pod kontrolą. Pan minister Waszczykowski jako szef MSZ – kieruje zespołem kryzysowym. Mamy ogromną nadzieję, że wszystko skończy się dobrze i nasi obywatele będą mogli bezpiecznie wrócić do domu – podkreśliła Elżbieta Witek.

Porwany statek należy do zarejestrowanej w Szczecinie agencji EuroAfrica.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl