fot. PAP/Paweł Supernak

Minister Waszczykowski spotkał się z premierem Korei Południowej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w środę w Seulu z premierem Korei Południowej Hwang Kio Ahnem.

W trakcie rozmowy poruszone były kwestie związane z rozwojem wzajemnej współpracy polityczno-gospodarczej.

Kończy się dwudniowa wizyta polityczno-gospodarcza w Republice Koreańskiej. W trakcie spotkania z premierem Korei poinformowałem o zaproszeniu, jakie przekazał dla pani prezydent nasz pan prezydent i nasza pani premier – powiedział na briefingu Waszczykowski po spotkaniu z Hwangiem.

We wtorek minister Waszczykowski przekazał na ręce pierwszego wiceministra spraw zagranicznych Lim Sung Nama zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy dla prezydent Korei Płd. Park Geun Hie do złożenia wizyty w Polsce.

Wracam do Polski z informacją, że pani prezydent przyjęła zaproszenie. Będzie organizować na początku przyszłego roku misję polityczno-gospodarczą do Polski – powiedział szef MSZ.

Minister przekazał, że rozmawiał też o eksporcie polskiej żywności do Korei Płd.

– Otrzymałem informację, że strona koreańska ponownie rozpatrzy kwestie importu polskiej żywności. Zapewnialiśmy ich, że polska żywność jest zdrowa– podkreślił Waszczykowski.

Korea Płd. zakazała przed dwoma laty importu polskiego mięsa wieprzowego. Ma to związek z wykryciem w lutym 2014 roku przy granicy z Białorusią dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików.

– Z Republiką Korei łączą nas dobre, partnerskie relacje, co może także wynikać z podobnych doświadczeń historycznych. Nie bez znaczenia jest polski udział w rozwiązywaniu konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Zgodziliśmy się z panem premierem, że w naszą współpracę warto inwestować – zaznaczył Waszczykowski.

W środę szef polskiej dyplomacji odwiedził również strefę zdemilitaryzowaną, gdzie spotkał się z amerykańskimi oficerami z Dowództwa Narodów Zjednoczonych. Miał okazję rozmawiać z partnerami ze Szwecji i Szwajcarii, z którymi Polska wspólnie uczestniczy w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

– To jest moja już druga wizyta w tej strefie. Dziewięć lat temu miałem okazję być po obu stronach. (…) Wygląda, że zimna wojna jeszcze się nie skończyła i nie widać pespektyw, żeby się zakończyła, stąd też jest to przygnębiające miejsce – powiedział Waszczykowski.

Szef MSZ zwiedził również znajdujący się w strefie polski budynek. Polska od 1953 roku bierze udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Szefowi polskiej dyplomacji podczas wizyty towarzyszyli członkowie Grupy Parlamentarnej Polska-Republika Korei, wiceministrowie z resortów spraw zagranicznych – Robert Grey, rozwoju – Tadeusz Kościński i skarbu – Mikołaj Wild oraz przedstawiciele polskiego biznesu.

Korea Południowa jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie. W zeszłym roku była drugim partnerem handlowym Polski w Azji, po Chinach. Obroty handlowe w 2015 roku wyniosły 3,7 mld USD, z tego polski eksport osiągnął wartość 0,4 mld USD, a import – 3,3 mld USD. Z kolei Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Korei Płd. w Europie Środkowej. W Polsce inwestuje obecnie około 150 firm południowokoreańskich, które obok lokowania w naszym kraju produkcji rozwijają także centra naukowo-badawcze.

PAP/RIRM

drukuj