fot. flickr.com

Korea Płd.: przedterminowe wybory prezydenckie – 9 maja

Przedterminowe wybory prezydenckie w Korei Południowej, które mają wyłonić następcę zamieszanej w skandal korupcyjny i usuniętej z urzędu Park Geun Hie, odbędą się 9 maja – podało dziś ministerstwo spraw wewnętrznych w Seulu.

Premier Hwang Kio Ahn, który pełni obowiązki prezydenta od zawieszenia Park w obowiązkach głowy państwa w grudniu ubiegłego roku, zapowiedział już wcześniej, że nie zamierza startować w wyborach.

Za faworyta prezydenckiego wyścigu uchodzi Mun Dzae In, przywódca liberalnej opozycji, który w poprzednich wyborach prezydenckich w 2012 roku przegrał z Park.

Park Geun Hie nie sprawuje urzędu od 9 grudnia, kiedy to parlament opowiedział się za jej odsunięciem od władzy w związku z oskarżeniami o płatną protekcję i korupcję. W piątek południowokoreański Trybunał Konstytucyjny utrzymał w mocy decyzję o impeachmencie wobec prezydent. Zgodnie z konstytucją termin wyborów prezydenckich należało wyznaczyć w ciągu 60 dni od wydania tego orzeczenia.

Park zarzuca się nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z przyjaciółką Czoi Sun Sil, która jest oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, by wpłacały pieniądze do fundacji wspierających inicjatywy polityczne prezydent. Czoi Sun Sil zarzucono próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, m.in. Samsunga. Czoi zaprzecza wszelkim zarzutom i twierdzi, że nie działała w zmowie z Park. Południowokoreańska prokuratura uważa, że obie były zamieszane w skandal.

Ujawniony w ubiegłym roku w Korei Południowej wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park. Doszło praktycznie do paraliżu prac rządu w Seulu.

PAP/RIRM

drukuj