E. Rafalska: do końca roku nowe propozycje ws. orzekania o niepełnosprawności

Do końca roku przedstawimy propozycje zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności, pracuje nad nimi międzyresortowy zespół – zapowiedziała w rozmowie z PAP szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska.

Obecny system orzekania jest zbyt rozproszony i chaotyczny – oceniła minister.

W lutym premier Beata Szydło powołała prof. Gertrudę Uścińską (prezes ZUS) na przewodniczącą Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Zespół ma wypracować nowy system orzecznictwa w Polsce. W zespole zasiadają przedstawiciele m.in. PFRON, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz KRUS.

Minister Rafalska poinformowała, że zespół powinien wypracować nowe rozwiązania ws. orzecznictwa do końca roku.

„Będę próbowała rozmawiać z panią prezes Uścińską, żeby do końca roku sfinalizować te prace. Chciałabym, żeby ta moja część, dotycząca mojego resortu, skończyła się nawet jeszcze szybciej „ – mówiła minister.

Jak wyjaśniała, MRPiPS szczególnie interesuje kwestia orzecznictwa związana z niesamodzielnością.

„To jest nam niezwykle potrzebne do polityki senioralnej. Te standardy orzecznicze powinny być ujednolicone. W systemach jest chaos. One są rozbieżne, czasami wykluczające się” – stwierdziła Elżbieta Rafalska.

Polityk zaznaczyła, że zmiana systemu orzecznictwa to duże wyzwanie.

„Mogliśmy pójść wąsko, wziąć tylko to, co jest ważne z punktu widzenia mojego resortu, ale wiedziałam, że moja odpowiedzialność jest większa. Rozmawiałam z ministrami Antonim Macierewiczem i Mariuszem Błaszczakiem, zachęcając do podjęcia tej próby. Dla mnie to orzecznictwo więcej waży niż dla pozostałych resortów” – oświadczyła.

PAP/RIRM

drukuj