fot. wikipedia

Min. Szczerski od niedzieli z wizytą w Japonii i Korei Południowej

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski w niedzielę rozpoczyna czterodniową wizytę w Japonii i Korei Południowej – poinformowało w piątek biuro spraw zagranicznych Kancelarii Prezydenta. Wizyta jest częścią kampanii na rzecz polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Minister Szczerski będzie rozmawiał z politykami japońskimi i koreańskimi, spotka się z przedstawicielami Polonii – czytamy w komunikacie. Wygłosi także wykład w Japońskim Instytucie Spraw Międzynarodowych pt. „Relacje Europy i Stanów Zjednoczonych w okresie zmieniającego się porządku światowego”.

„Rozmowy dotyczyć będą relacji dwustronnych oraz problemów geopolitycznych. Wizyta jest częścią kampanii na rzecz polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – podało biuro spraw zagranicznych Kancelarii Prezydenta. Wizyta ministra Szczerskiego odbywa się na zaproszenie władz obu krajów.

Polska kandyduje na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiada za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Liczy 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej.

Aby zostać członkiem RB ONZ państwo musi zdobyć 2/3 głosów w liczącym 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

PAP/RIRM

drukuj