fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Szczerski o swojej kandydaturze na wiceszefa NATO: Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli

Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o doniesienia medialne dotyczące jego kandydatury na wiceszefa NATO.

Jak pisze m.in. poniedziałkowa „Polski The Times” Szczerski miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych w grze o stanowisko wiceszefa NATO.

„Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy wrócił z wizyty w Waszyngtonie z amerykańskim poparciem w kieszeni. To oczywiście nie pozostaje bez związku z polską deklaracją zakupu samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych, ale też mieści się w politycznych regułach gry” – pisze dziennik.

„Poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne – ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca” – czytamy.

Jak podaje „PTT”, powołując się na swoich rozmówców w PiS, nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

Krzysztof Szczerski był pytany w radiowej „Jedynce” o doniesienia prasowe. Na pytanie, czy walczy o to, żeby być wiceszefem NATO, odpowiedział: „Oczywiście decyzja jest nie moja, więc nie ja ją będę ogłaszał”. Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście.

„Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli” – powiedział prezydencki minister.

„Jeśli chodzi o funkcję komisarza, to rząd polski będzie przedstawiać kandydatów. Z tego co mówił pan premier Morawiecki – najpierw będziemy dbać o dobrą tekę komisarza dla polski, taką, która byłaby istotna w polityce europejskiej, a potem będzie decyzja dotycząca personaliów, natomiast jeżeli chodzi o NATO to Kwatera Główna będzie informować będzie informować o jakichkolwiek decyzjach” – przyznał Krzysztof Szczerski.

Dopytywany, czy jego kandydatura ma poparcie rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że jest to kwestia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga i Amerykanów, żeby o tym informować.

Krzysztof Szczerski zapytany, czy prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat jego kandydatury, odpowiedział: „Panowie prezydenci mają naprawdę tematy poważne, strategiczne dla Polski”. Na uwagę, że objęcie stanowiska wiceszefa NATO też jest tematem poważnym, odpowiedział, że „personalia są ostatnim tematem, który w takich rozmowach pewnie by zaistniał”.

„Dostałem zgodę pana prezydenta, nazwisko do puli zostało wstawione, natomiast procedura trwa” – zaznaczył minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl