fot. PAP/Jacek Turczyk

Duda będzie bronił interesów polskiej wsi

Prezydent elekt Andrzej Duda spotkał się z rolnikami protestującymi w „zielonym miasteczku”. Gospodarze przywitali go zgodnie z polską tradycją chlebem i solą.

Edward Kosmal, przewodniczący Rolników Indywidualnych NSZZ „Solidarność” w zachodniopomorskim, powiedział, że polska wieś zaufała prezydentowi elektowi i liczy na współpracę. Polska wieś to nie tylko produkcja rolna, ale tradycja, kultura i patriotyzm powiedział Kosmal. Dodał, że z rolnikami trzeba prowadzić dialog; na co nie było stać obecnego rządu.

Rząd Platformy przez osiem lat nie spotkał się z rolnikami. My jesteśmy ludźmi dialogu, mówimy głosem pokoju tak, jak pan prezydent mówi głosem pokoju. Strona przeciwna mówi głosem wojny. Obecny prezydent Komorowski na podsumowaniu kampanii mówił głosem wojny. My mówimy głosem pokoju i o ten głos pokoju musimy zjednoczyć wszystkich Polaków, żebyśmy byli razem, żebyśmy nie byli podzielni, żeby nie było wojny polsko polskiej. Nie ma takiej wojny. To jest sztuczny twór naszych przeciwników. Musimy jeszcze raz wszystkich zjednoczyć, bo Polska to jest wielka sprawa. Myślę, że pan temu podoła, bo my będzie z panem, panie prezydencie – powiedział Edward Kosmal.

Prezydent elekt powiedział, że jego wizyta jest bezpośrednim podziękowaniem za poparcie i zapewnieniem, że utożsamia się z postulatami rolników. Andrzej Duda zapewnił, że będzie bronił interesów polskiej wsi.

O konieczności obrony polskiej ziemi, bo to także konieczność obrony polskich rolników, rodzinnych gospodarstw rolnych. O konieczności obrony polskich lasów przed wszelkimi zakusami prywatyzacyjnymi, przed dalszym osłabianiem przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. To także konieczność twardego podniesienia spraw polskich rolników, choćby na forum UE. Żeby zostały wreszcie wyrównane dopłaty bezpośrednie, a także jeżeli chodzi o takie sytuacje, w których dochodzi do embarga i potrzebne są polskim rolnikom należne rekompensaty i w odpowiednie  wysokości. Żeby były one rozprowadzane w sprawny sposób tak, żeby ludzie nie popadali w rozpacz, żeby nie padały gospodarstwa rolne i sadownicze – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent elekt Andrzej Duda, podkreślił, że w jesiennych wyborach należy wybrać mądry rząd, który stanowiąc większość pomoże w relacji ustaw, których celem będzie rozwój wsi.


TV Trwam News/RIRM

drukuj