Prezydent: 35 lat temu zrozumieliśmy, że wspólnota może zwyciężyć

W 1980 roku zrozumieliśmy, że wspólnota może zwyciężyć – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. „Stoję przed ludźmi, którzy kładli podwaliny naszej wolności” – zaznaczył Duda.

– Dzisiaj stoimy przed Stocznią w 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych, jakże ważnych i przełomowych, bo wtedy nie tylko zrozumieli moi rodacy, że są wspólnotą, ale też zrozumieli, że wspólnota może zwyciężyć, że władza stojąc przed milionami obywateli boi się po raz drugi wyciągnąć broń i otworzyć ogień – mówił prezydent.

„Boi się, bo ludzie trwają spokojnie, z uśmiechem, z wiarą” – podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że strajk w Szczecinie trwał najdłużej i zakończył się tragicznie, „ale niezgoda na zniewolenie i przemoc ze strony władzy, która okłamywała obywateli, cały czas tliła się w sercach przez całe lata 70.”.

Prezydent zaznaczył, że niezgoda ta „wybuchła po wizycie Ojca Świętego, który stał przed milionami Polaków i zwyczajnie mówił prawdę”.

Prezydent przypomniał słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. „I odnowił już w następnym roku, w 80′, kiedy także tu w Szczecinie narodziła się >>Solidarność<<” – mówił.

PAP/RIRM

drukuj