Prezydent: czekam na Nobla dla Polaka

Jako prezydent RP czekam na światowego Nobla dla polskiego naukowca – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia Nagród Fundacji na rzecz nauki Polskiej – tzw. polskich Nobli. Ich laureatami zostali profesorowie Kozłowski, Samoć, Spałek i Wojciszke.

Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa ceremonia wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), określanych mianem „polskich Nobli”. Nagrody przyznawane są polskim uczonym za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe.

W tym roku statuetki i czeki na 200 tys. zł otrzymają czterej wybitni profesorowie: Jan Kozłowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, Józef Spałek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Bogdan Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Wydział Zamiejscowy w Sopocie.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przypomniał, że jako prezydent ma zaszczyt wręczać nominacje profesorskie.

„Przy każdej nominacji profesorskiej proszę tych nowo promowanych profesorów, że jako prezydent Rzeczypospolitej czekam i błagam o polskiego Nobla. Ale nie tyle polskiego Nobla – w znaczeniu tym jak polskim Noblem są Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Polskiego Nobla, czyli Nobla dla Polaka, dla polskiego naukowca” – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Gratulując laureatom, chciałem państwu życzyć tego Nobla światowego, nie tylko Nobla polskiego” – powiedział do nagrodzonych profesorów prezydent.

„Bardzo liczę na to, że do 2020 roku uda nam się wydatki Skarbu Państwa, wydatki państwowe na badania i rozwój podnieść dwukrotnie. (…) Wierzę, że to będzie oznaczało już niezwykle istotny postęp. Wierzę w to, że uda nam się wypracować mechanizmy systemowe, które umożliwią coś, co nazywa się komercjalizacją wyników badań naukowych” – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.

W tym roku Nagrody FNP przyznano po raz dwudziesty piąty. Do tej pory otrzymało je, łącznie z tegorocznymi laureatami, 91 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl