fot. flickr.com

Prezydent RP: współpraca Polski i Francji niezbędna

Partnerstwo Polski i Francji jest konsekwentnie rozwijane. Współpraca naszych krajów w Unii Europejskiej i NATO jest niezbędna do budowy bezpieczniejszej Europy – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Francois Hollande’a z okazji święta narodowego Francji.

Andrzej Duda podkreślił w depeszy, że w obliczu aktualnych wyzwań hasła rewolucji francuskiej nabierają szczególnego znaczenia.

„Unii Europejskiej potrzeba dziś wolności od obaw o bezpieczeństwo, równości rozumianej jako wola uszanowania głosu wszystkich państw członkowskich oraz braterstwa w działaniach na rzecz rozwoju” – napisał prezydent.

Wyraził też satysfakcję, „że partnerstwo Polski i Francji jest konsekwentnie rozwijane, zarówno w ramach dwustronnej współpracy, jak i na forum międzynarodowym”.

„Jestem też przekonany, że bieżący rok, w którym obchodzimy 25. rocznicę podpisania Traktatu o przyjaźni i solidarności oraz ustanowienia formatu Trójkąta Weimarskiego przełoży się na wzmocnienie naszych wzajemnych relacji, a w kontekście postanowień warszawskiego szczytu NATO liczę, Panie Prezydencie, również na wsparcie Francji w szybkim wdrażaniu jego postanowień” – napisał polski prezydent do swojego francuskiego odpowiednika.

Jak zaznaczył, „dalsza współpraca Polski i Francji, rozwijana zarówno w ramach UE, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest niezbędna do budowy lepszej oraz bezpieczniejszej Europy”.

Prezydent Duda przekazał prezydentowi Francji i wszystkim Francuzom w imieniu własnym oraz Rzeczypospolitej Polskiej „serdeczne życzenia z okazji Święta Narodowego Republiki Francuskiej”.

„Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności dla Pana oraz całego Narodu Francuskiego” – czytamy w depeszy prezydenta Dudy.

Obchodzone 14 lipca święto narodowe Francji upamiętnia wybuch w 1789 r. rewolucji francuskiej, zapoczątkowanej zdobyciem więzienia w Bastylii przez mieszkańców Paryża. Rewolucja doprowadziła do obalenia monarchii absolutnej.

PAP/RIRM

drukuj