fot. prezydent.pl

Weterani wojskowi ze zwiększonymi uprawieniami – prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. 

Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych wojskowych. Ci, którzy mają ponad 30-procentowy uszczerbek na zdrowiu, otrzymają kompleksową opiekę ponad limity NFZ. Otrzymają też bezpłatne leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji.

Nowelizacja zmierza też do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury. Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi m.in. prawo do ulg w przejazdach komunikacją publiczną.

Tą ustawą państwo polskie pokazuje, że nie zapomina o tych, którzy wiernie służą w kraju i poza jego granicami – podkreśla poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– To jest bardzo ważny krok, jeśli chodzi o stosunek państwa do weteranów. Polska tą ustawą pokazuje, że nie zapomina o tych, którzy nie tylko ryzykują swoim zdrowiem i życiem na rzecz pokoju na całym świecie, ale również często to zdrowie naprawdę mają pogorszone poprzez wierną służbę ojczyźnie i pokojowi. Chwała tym wszystkim, którzy przysłużyli się, którzy pracowali nad przygotowaniem tej ustawy, ponieważ ta ustawa jest – według mojej orientacji – co najmniej jednym z lepszych, o ile nie jednym z najlepszych rozwiązań prawnych wśród naszych sojuszników – mówi poseł Michał Jach.

Nowe rozwiązania mają kosztować Skarb Państwa około 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom.

Wszystkich weteranów jest w Polsce ponad 23 tys.

RIRM

drukuj