Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Indie

W czwartym kwartale tego roku z wizytą do Indii uda się prezydent Andrzej Duda, a na 2017 r. planowana jest wizyta w Polsce premiera Narendry Modiego – poinformował dziennikarzy w Mumbaju wicepremier, minister kultury Piotr Gliński po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu.

„To ważne, żeby wizyty na najwyższym szczeblu były kontynuowane. Wbrew temu, co się mówi, to jest nie tylko celebra. Przyjeżdża wiele konkretnych firm, które dzięki temu politycznemu poparciu mają mocne przebicie. Mamy nadzieję, w zasadzie zapadła już decyzja co do tego, że będzie wizyta polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Indiach w czwartym kwartale. Na 2017 rok planujemy wizytę w Polsce pana premiera Modiego” – powiedział minister Piotr Gliński.

W sobotę, przebywający z misją gospodarczą w Indiach wicepremier, spotkał się w Mumbaju z Modim. [czytaj więcej]

„Rozmawialiśmy o konkretnych sprawach. O tym, żeby umożliwić bezpośrednie relacje finansowe naszego Banku Gospodarstwa Krajowego z bankiem rezerw, głównym bankiem narodowym Indii. Dotychczas to było blokowane, z jakichś przyczyn interesów ekonomicznych, ale na poziomie politycznym chyba to rozwiązaliśmy. Premier Modi zadeklarował, że tego problemu nie będzie, że nasz BGK jako rządowy bank będzie mógł zostać wpisany na listę banków największego zaufania, banków rządowych” – zaznaczył Piotr Gliński.

Dodał, że to ułatwi zawieranie kontraktów przez polskie i indyjskie firmy. Minister kultury mówił, że rozmawiał też z Narendry Modim o polskich jabłkach.

„Jesteśmy wielkim producentem jabłek. Import tych owoców do Indii jest blokowany przez powody technologiczno-formalne. Moim zdaniem dzisiejsza rozmowa umożliwi przełamanie problemu. Hindusi wymagają od nas innego typu technologii konserwacji jabłek. Nie tego, który jest stosowany w naszym kraju, a jednocześnie dopuszczony w Europie. Myślę, że zmienimy to na zasadzie bilateralnej umowy i polskie jabłka będą mogły tu być sprowadzane” – oznajmił wicepremier.

Dodał, że Indie są zainteresowane polskimi technologiami przemysłu spożywczego, ale także systemami w przemyśle górniczym.

„Tu chodzi o czyste technologie, gazyfikację węgla, budowę nowoczesnych kopalń w Indiach. Indie, podobnie jak Polska, są krajem węgla i możemy te nasze możliwości tutaj wykorzystać” – podkreślił Piotr Gliński.

Zaznaczył, że rozmawiał także o konkretnych polskich produktach – autobusach Solaris oraz niewielkich samolotach pasażerskich, które mogłyby obsługiwać rozwijające się Indiach subregionalne linie lotnicze.

„Dobrze, że się tu pojawiliśmy. To jest w tej chwili najważniejsze miejsce w Azji – indyjskie Davos, tu spotykają się najważniejsi biznesmani Indii. Ten kraj jest największą oraz najszybciej rozwijającą się demokracją na świecie” – podsumował minister kultury.

PAP/RIRM

drukuj