Andrzej Duda rozpocznie dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii

Prezydent Andrzej Duda razem z małżonką, udaje się dziś z dwudniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Tam weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię, spotka się z premierem Davidem Cameronem, a także z młodą Polonią oraz weteranami II wojny światowej.

Prezydent jest także zaproszony do Pałacu Buckingham. W imieniu królowej, Andrzeja Dudę podejmie najmłodszy syn Elżbiety II – książę Edward z małżonką.

Politolog, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski mówi, że jest wiele istotnych spraw do ustalenia z Brytyjczykami. Jedną z nich – jak dodał – jest postulat wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

– Trzeba pamiętać, że Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych mocarstw europejskich i najsprawniejszym militarnie. Jest również bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, którego zdanie w tym wymiarze będzie się liczyć. Centrum świata anglosaskiego, choćby w sensie kulturowym, a zatem mającym przekaz myśli politycznej na Kanadę, Australię i Nową Zelandię. Oczywiście, nie wszystkie te kraje są ważne dla Polski, ale Kanada, ze swoją liczącą się potężną mniejszością ukraińską, jest zainteresowana rozwojem sytuacji w naszym regionie i te związki będą ważne – zaznacza Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Wśród innych spraw – jak podkreśla politolog – są kwestie związane z funkcjonowaniem UE, obecnością Polaków na wyspach oraz kryzysem imigracyjnym.

RIRM

drukuj