Zakończył się XV Rajd Katyński: To była droga przez historię Polski

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed Pomnikiem Katyńskim zakończył się XV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy w ciągu trzech tygodni pokonało 8,5 tys. km i dotarło aż na Syberię.

To była droga przez historię Polski – niejednokrotnie pisaną krwią naszych bohaterów. Motocykliści ruszyli z Warszawy przez m.in. Hajnówkę, Grodno, Kuropaty, Katyń, Smoleńsk, Kałuszyn, Moskwę, Kazań do Tobolska na Syberii i z powrotem przez m.in. Miednoje. Każda z tych miejscowości kryje za sobą inną historię, którą łączy jeden mianownik – walka o wolną Polskę.

– Na rajd jedzie się dla ludzi – dla tych, którzy tam mieszkają, którzy tam zostali w ziemi, z własnej bądź nie własnej woli, wywiezieni, zamordowani zakatowani, albo po prostu umarli – mówi Katarzyna, współorganizatorka Rajdu Katyńskiego.

Uczestnicy Rajdu odwiedzili miejsca związane ze zbrodnią katyńską i katastrofą smoleńską, a także upamiętniające polskich bohaterów, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Na Litwie ufundowali dwa pomniki św. Jana Pawła II. Spotykali się również z mieszkającą na szlaku ich podróży Polonią i przekazywali im dary.

– Można powiedzieć, że czekamy na Rajd Katyński. To jest nieodzowna część naszego całorocznego życia. Jak planujemy imprezy na cały rok, to rajd zawsze jest. To jest spotkanie z naszymi przyjaciółmi, rodakami – mówi Anna Mickiewicz, dyrektor Domu Polskiego w Smoleńsku.

W Rajdzie brali udział uczestnicy z całego kraju i z zagranicy, przedstawiciele różnych zawodów. Są górnicy, piloci, inżynierowie, robotnicy i rolnicy. Wszyscy dokładnie wiedzą, co sprawiło, że chcieli wziąć udział w Rajdzie.

– Wszyscy motocykliści zasłużyli na wyróżnienie. Naprawdę, ci chłopcy, którzy jechali, których tu widzicie w czerwonych beretach, nie zrobią Polsce wstydu. Ich hart ducha, dzielność, punktualność, solidność ja potwierdzam – zaznaczył Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdu Katyńskiego.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r., a jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich.


Zakończenie XV Rajdu Katyńskiego
fot. PAP/Jacek Turczyk

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl