fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent: niezwykle ważne, aby młodzi z USA poznawali Polskę

To dla nas niezwykle ważne, aby młodzi ludzie, którzy stanowią przyszłość Stanów Zjednoczonych, naszego wielkiego partnera, poznawali Polskę – mówił dziś  prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze studentami z USA, którzy wzięli udział w „Stażu Prezydenckim 2017”.

Prezydent, który wręczał dziś stypendystom dyplomy ukończenia „Stażu Prezydenckiego 2017”, dziękował partnerom akcji m.in. Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych i Narodowemu Bankowi Polskiemu, które – jak mówił – „przed młodymi ludźmi otwarły swoje podwoje i życzliwie ich przyjęły, pokazując jak wygląda Polska również od tej strony zarządczej”.

„Przygotowaliśmy ten program stypendialny, jako takie spotkanie z historią i współczesnością, by młodzież widziała właśnie, jak wygląda współczesność wspomnianych instytucji i wielu innych elementów funkcjonowania naszego państwa, ale i widziała też miejsce związane z wielką, polską historią” – podkreślił Andrzej Duda.

„Ogromnie mnie to cieszy, dlatego, że nie sposób zrozumieć dzisiejszej Polski, z wszystkimi także jej problemami, które są, z wszystkimi uwarunkowaniami, które istnieją, bez znajomości źródeł, bez znajomości także jej historii” – ocenił prezydent.

Andrzej Duda wyraził radość, że młodzież z najlepszych amerykańskich uniwersytetów mogła odbyć staż w Polsce.

„To dla nas niezwykle ważne, aby młodzi ludzie, którzy stanowią przyszłość Stanów Zjednoczonych – naszego wielkiego partnera – poznawali Polskę” – podkreślił prezydent.

Przekonywał, że Polsce zależy na budowaniu jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i – jak stwierdził – wizyta studentów z USA, jest tego „ważnym elementem”.

„Chcemy, żeby na naszym terenie przebywali amerykańscy żołnierze, zaprosiliśmy ich do Polski, są dzisiaj obecni, bardzo się z tego cieszymy, ale chcemy, żeby (w Polsce) bywała także amerykańska młodzież” – zaznaczył Andrzej Duda.

Bartosz Bagniewski, który zabrał głos w imieniu stypendystów, dziękował prezydentowi za organizację stażu i za to, że prezydent pamięta o Polonii. „Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Polski” – zapewnił. Jak dodał, stypendyści mogli poznać „smak Polski”, m.in. zwiedzali polskie miasta i poznali kuchnię polską.

„Historia Polski jest bardzo długa i bogata, ale też bardzo ciężka i trudna. Widzieliśmy, jak ciężka historia kształtuje Polskę, nawet dzisiaj” – zauważył Bagniewski.

Jak ocenił, Polska po 1989 roku szybko się rozwija i stała się silnym, nowoczesnym krajem w Unii Europejskiej i na świecie.

Program „Stażu Prezydenckiego 2017” ma na celu umożliwienie amerykańskim studentom oraz ich kolegom mającym polskie pochodzenie pozyskania doświadczenia zawodowego, poprzez wizyty studyjne w spółkach Skarbu Państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce. Program przewiduje również atrakcje kulturalne oraz turystyczne; młodzież zwiedza wybrane miasta Polski poznając polską tradycję i kulturę.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj