fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Spotkanie premier i oświatowej „S” – w pierwszej połowie czerwca

Jeszcze w pierwszej połowie czerwca oświatowa „Solidarność” ma się spotkać z premier Beatą Szydło ws. systemu wynagradzania nauczycieli. Związkowcy podkreślają, że obecny system jest skomplikowany i nieczytelny.

„S” domaga się powiązania poziomu płac z  przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa podkreśla, że ten system został przychylnie przyjęty przez resort edukacji. Strona społeczna chciałaby, aby taką koncepcję wprowadzono jak najszybciej.  Przewodniczący Ryszard Proksa zaznacza, że Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zastosować to rozwiązanie dopiero w 2019 r.

– Jest to system, który polega generalnie na tym, że nie chcemy i nie będziemy (…) co pół roku z politykami rozmawiać ile dostanie oświata i jak jesteśmy postrzegani, tylko taki, który jest uzależniony od średniej płacy w kraju – tzw. automat płacowy. Wtedy nie mielibyśmy takich problemów, jak mamy co roku, a ostatnio mamy problem od lat pięciu, gdzie nam w ogóle nie zwaloryzowano wynagrodzeń – tłumaczy Ryszard Proksa.

MEN zaproponował pedagogom wzrost uposażeń o 15 proc. w ciągu trzech lat. Podwyżka w takim wymiarze nie satysfakcjonuje nauczycieli, którzy na ten temat chcą rozmawiać. Podkreślają jednak, ze priorytetem jest system wynagradzania pedagogów.

RIRM

drukuj