Premier Szydło: Zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Na Polskę zagłosowało 190 państw, 2 państwa się wstrzymały, nikt nie był przeciw. Jak podkreśliła w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info premier Beata Szydło, wynik robi wrażenie i odzwierciedla rzeczywistą pozycję Polski.

Beata Szydło powiedziała, że od początku liczyła na to, że Polska znajdzie się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, jednak wynik 190-0 jest doskonały i potwierdza dobrze prowadzoną przez rząd politykę zagraniczną.

Ogromne podziękowania i gratulacje należą się nie tylko ministrowi Waszczykowskiemu i polskiej dyplomacji, ale również prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który włożył ogromny wysiłek spotykając się z przywódcami krajów z całego świata i przekonując do polskiej kandydatury. (…) Wynik 190-0 robi wrażenie. Odzwierciedla rzeczywistą pozycję Polski. Jestem bardzo szczęśliwa. Ci, którzy mówią, że polska dyplomacja sobie nie radzi czy jest nieskuteczna, powinni uderzyć się w pierś i przeprosić za to, że nie potrafili dostrzec, iż mądra i skuteczna polityka zagraniczna przynosi efekty – wskazała premier Polski.

Dzięki członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska będzie miała okazję do podnoszenia na arenie międzynarodowej tematów ważnych nie tylko dla nas, ale też dla naszego regionu – dodała.

Będziemy w tej chwili państwem, które będzie reprezentowało cały nasz region. To jest podkreślenie Polski – dużego i stabilnego państwa. To jest również okazja do tego, żeby politycy opozycji, którzy bardzo często narzekają na to, iż Polska nie jest dostrzegana, wreszcie pozbyli się swoich kompleksów i dostrzegli, że jesteśmy państwem, z którym inni się liczą. To jest moment na to, aby Polska na arenie międzynarodowej bardzo silnym głosem mogła podnosić ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, spraw zagranicznych, stosunków międzynarodowych i naszych interesów. Zaznaczamy swoją obecność w elicie państw świata. Te dwa lata trzeba doskonale wykorzystać – podkreśliła Beata Szydło.

Polska jest świetnie rozwijającym się, bezpiecznym i stabilnym państwem. Ci, którzy nas krytykują, robią to bardzo często z partykularnych względów, ponieważ dostrzegają w nas rywala – powiedziała prezes Rady Ministrów.

Są tacy, którzy próbują utrzymać w Unii Europejskiej dotychczasowy status quo, bo to gwarantuje im zabezpieczenie własnych interesów. My mamy odwagę mówić na arenie międzynarodowej o ważnych sprawach, które dotyczą zwykłych ludzi, mamy odwagę nie zgadzać się z poprawnością polityczną, bronimy ludzi i bezpieczeństwa, mówimy o rozwoju – to wszystko przynosi efekty i będziemy to robić nadal – zaznaczyła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło odniosła się również do swojego przemówienia w Sejmie, w którym podkreślała, że „Europa musi powstać z kolan”.

To jest głos rozsądnego kraju w środku Europy. Kraju, który jest stabilny, bezpieczny i ma coraz lepiej rozwijającą się gospodarkę. Głos rozsądku musi płynąć właśnie stąd. Nie zawaham się powtórzyć tych słów tam, gdzie będziemy mówić o bezpieczeństwie. Europa musi powstać z kolan i musi zrewidować swoją politykę nie tylko emigracyjną, ale również politykę całej Unii Europejskiej. Czas na to, żeby stabilność Unii była budowana w oparciu o traktaty, o to, co tam zapisano: równość i stabilny wewnętrzny rynek. Dzisiaj państwa Europy Zachodniej próbują dzielić Europę, próbują mówić o protekcjonizmie. My chcemy budować Europę silną, stabilną i jednolitą. O tym mówiliśmy w traktacie rzymskim, kiedy wspólnie go podpisywaliśmy. Polska na pewno będzie broniła tych zasad i takiej Unii Europejskiej – zaznaczyła polska premier.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl