Szydło: Elitą Polski powinni być zwykli obywatele. Będę tego bronić

Podczas obchodów 34. rocznicy pacyfikacji Kopalni Wujek premier Beata Szydło podkreślała: Musimy wypełnić testament górników Wujka. 16 grudnia od kul zomowców zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.

Ówczesna władza ze strachu wystąpiła przeciwko robotnikom – wspominała dramatyczne wydarzenia sprzed 34 lat premier Beata Szydło.

– Tutaj, na Wujku, strzelano do górników, ponieważ władza się bała. Władza nie potrafiła ustąpić, nie potrafiła rozmawiać. Własne przywileje, własne profity były ponad dobro obywateli, ponad ich życie. Ale znaleźli się wówczas, w 1985 roku ludzie, którzy powiedzieli „nie!”. Powiedzieli, że ponad wszystko kochają swoją ojczyznę i chcą, by była wolną i aby wolni byli jej obywatele – powiedziała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu podkreśliła, że poza wspominaniem tych ludzi potrzebna jest jeszcze refleksja i przypomnienie sobie, o co wtedy walczono, jakie były wtedy ideały i wartości.

– Czy te ideały nie zostały gdzieś po drodze zagubione? Czy dziś nie jesteśmy wszyscy winni tym, co oddali życie, czegoś więcej niż wspomnienia? Czy nie jesteśmy winni budowania tej wielkiej solidarności i wzajemnego zrozumienia, bo tego jest warta Polska i tego warci są polscy obywatele? Dzisiaj dużo mówi się o demokracji, ale najgłośniej o demokracji krzyczą ci, którzy nie dostrzegają, że demokracja oznacza liczenie się ze zdaniem każdego obywatela – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier Beata Szydło oznajmiła, że obowiązkiem państwa jest wspierać i dostrzegać sprawy wszystkich polskich obywateli.

Dzisiaj dla Polski ważne jest to, byśmy dostrzegali każdego obywatela i z pełną determinacją będę bronić tego, żeby elitą Polski byli zwykli obywatele – nie grupy, które walczą o swoje przywileje. Polska i Polacy są tego warci! Górnicy, którzy zginęli na Wujku, za to oddali swoje życie – przypomniała premier rządu.

Premier Beata Szydło akcentowała, że dziś musimy wypełnić testament górników z Wujka.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl