Premier Szydło i szef duńskiego rządu podpisali memorandum dot. projektu Baltic Pipe

Premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Rasmussen podpisali w Kopenhadze memorandum dotyczące projektu Baltic Pipe. Jeszcze przed wylotem szefowa polskiego rządu zaznaczała, że to przełomowy dzień w przygotowaniu tej inwestycji.

Premier Szydło opowiedziała się m.in. za zacieśnieniem relacji gospodarczych  między obydwoma krajami.

– Dla Polski jest to bardzo ważna inwestycja. Ta kwestia jest związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i całego naszego regionu. Polskę i Danię łączą ożywione relacje gospodarcze, ale chcielibyśmy, żeby te relacje były jeszcze silniejsze, abyśmy mogli realizować więcej projektów gospodarczych, aby polskie firmy mogły inwestować w Danii. Duńskie firmy z powodzeniem inwestują w Polsce – mówiła Prezes Rady Ministrów.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zwracał uwagę, że podpisanie memorandum to bardzo ważny krok na drodze do realizacji kluczowego projektu. Chodzi o połączenie źródeł gazu na szelfie norweskim przez Danię pod Bałtykiem do Polski

Główne zadanie w tej sprawie leży na inwestorach bezpośrednich, tj. polski Gaz-System i duński Energinet. Kilkanaście miesięcy trudnych negocjacji zostało zwieńczone sukcesem. W zeszłym tygodniu zostało podpisane porozumienie o współpracy, a badanie rynku rozpoczęte. To nie byłoby możliwe bez współdziałania całego rządu w tej sprawie. Dyplomatyczne wsparcie, rozmowy premier Szydło z premierem Larsem Rasmussenem – wszystko to razem dzisiaj jest zwieńczone sukcesem – powiedział Piotr Naimski.

Polska strategia zakłada dywersyfikację nie tylko źródeł, ale i kierunków dostaw błękitnego paliwa. Po 2022 r. – kiedy wygaśnie długoterminowy kontrakt (tzw. jamalski) z rosyjskim Gazpromem – dostawy surowca mają być oparte właśnie o złoża na szelfie norweskim Morza Północnego.

Drugi filar dywersyfikacji to terminal LNG w Świnoujściu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl