fot. TVP Info

B. Szydło: program dla środowisk osób niepełnosprawnych do końca roku

Do końca roku zostanie przyjęty program skierowany do środowisk osób niepełnosprawnych – zapowiedziała Beata Szydło. Premier odniosła się w ten sposób do pytań o obietnice złożone opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych.

Środowiska osób niepełnosprawnych apelują o wyrównanie świadczeń socjalnych. Obecnie mogą się, bowiem starać tylko o 520 zł pomocy, czyli ponad dwa razy mniej niż opiekunowie niepełnosprawnych dzieci.

Wyrok w tej sprawie wydał dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny. Dotychczas nie został on jednak wykonany. Marzena Kaczmarek ze Stowarzyszenia Wykluczonych Opiekunów nie kryje oburzenia tą sprawą.

Ciągle słyszę, że rząd pracuje nad nami, tylko nikt nam nie chce udzielić konkretnej odpowiedzi, kiedy będzie zrealizowany wyrok Trybunału. Sytuacja opiekunów osób dorosłych zrobiła się jeszcze bardziej tragiczna. Jesteśmy w strasznej sytuacji. Jesteśmy wykluczani pod każdym względem. Z tego, co słyszymy, będzie trwało to nadal ze względu na to, że nie jesteśmy ujęci w budżecie na 2017 rok. To jest skandaliczne – podkreśliła Marzena Kaczmarek.

Głos w sprawie pomocy środowiskom osób niepełnosprawnych zabrała po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

Nie tak dawno w Sejmie zadeklarowałam, że będzie zaproponowany program, który z jednej strony ma wspomóc kobiety w tzw. trudnych ciążach, czyli tzw. program za życiem, a z drugiej strony będzie to szeroka i kompleksowa propozycja kierowana do środowisk osób niepełnosprawnych. Niebawem ten program zostanie zaprezentowany i pokażemy te rozwiązania, które proponujemy. Do końca roku ten program zostanie przyjęty – powiedziała premier Szydło.

W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej od dawna prowadzone są analizy zmian w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Pracuje międzyresortowy zespół, który ma w ciągu roku wypracować rozwiązania w tym zakresie.

RIRM

drukuj