Premier: Rodzina jest priorytetem

Wypowiedź premier Beaty Szydło podczas XXV Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę 

Szczęść Boże!

Eminencje, Ekscelencje, Czcigodni Ojcowie, Czcigodni Księża, czcigodny Ojcze Dyrektorze, szanowni Państwo Ministrowie, ale przede wszystkim Wy, Szanowni Państwo Pielgrzymi, członkowie Rodziny Radia Maryja!

Przyjechałam dzisiaj tutaj pokłonić się i podziękować. Przede wszystkim pokłonić się i podziękować naszej Matce. Tej, która ze wzgórza częstochowskiego czuwa nad naszą Ojczyzną i nad nami wszystkimi. Ale przyjechałam też pokłonić się i podziękować właśnie Wam, którzy wierni jesteście zawsze, nie poddajecie się, nie ulegacie, i wtedy, kiedy jest najtrudniej, jesteście zawsze z naszą ojczyzną. Serdecznie za to dziękuję.

Szanowni Państwo, to już 25. raz, kiedy zebraliście się tutaj, ażeby podziękować naszej Matce za łaski, za opiekę, za to wszystko, co każdy z nas, każdy z nas mieszkających w naszej Ojczyźnie, każdego dnia może dostrzegać i otrzymywać. To jest wielki dar. To jest wielki dar, że jest Częstochowa, że jest Jasna Góra i że możemy zbierać się tutaj wtedy, kiedy są trudne chwile, kiedy trzeba walczyć, upominać się o prawdę, ale też wtedy, kiedy możemy przychodzić dziękować i cieszyć się z tego, że Polska jest wolnym, demokratycznym, suwerennym państwem – nasza Ojczyzna.

Nasza Ojczyzna – Polska – jest demokratycznym państwem prawa, w którym jest wolna prasa, są wolne media, jest wolność zgromadzeń i słowa. To są wartości, o które Polacy upominali się i walczyli bardzo długo. I tych wartości nie pozwolimy sobie odebrać. Polska jest państwem suwerennym i to tutaj, w Polsce, sami – my Polacy – rozwiązujemy nasze wewnętrzne sprawy, nasze wewnętrzne spory polityczne, i razem budujemy naszą wspólnotę. Musimy się o to upominać i głośno mówić, bo tak jak my, Polacy, polskie państwo, nie próbuje układać życia innym, tak i my upominamy się o to samo – nie układajcie nam życia, sami sobie świetnie poradzimy.

Polska jest państwem demokratycznym, państwem prawa, oazą wolności w świecie, w którym zabija się wartości budujące naszą tożsamość w imię poprawności politycznej, w imię walki grup interesów i wreszcie w imię źle pojmowanej wolności. My tych wartości będziemy zawsze strzec, bo to właśnie te wartości wyrastające z chrześcijaństwa budują naszą tożsamość europejską. Pozwoliły nam przetrwać, pozwoliły nam budować naszą wspólnotę narodową. I te wartości będą dla nas zawsze busolą w tym współczesnym świecie, w którym zaczyna coraz bardziej dominować poprawność polityczna niż interes narodowy. My takiego świata nie chcemy.

I dlatego, szanowni państwo, drodzy pielgrzymi, ważna jest nasza dzisiejsza modlitwa tutaj, u stóp Królowej Polski. Ważne jest też to, byśmy pamiętali, że jesteśmy razem, że jesteśmy wspólnotą, że wyrastamy z pięknej tradycji polskiego państwa, którego obchodzimy w tym roku jubileusz chrztu. Chrzest to nadzieja, chrzest to opoka, to podwalina, to fundament, a każdy dom musi mieć silny fundament. I my taki fundament w naszej ojczyźnie mamy, a słowa: „Bóg”, „honor” i „ojczyzna” prowadziły nas przez wieki i prowadzić nas dalej będą, bo nigdy na tym nie straciliśmy, kiedy tę dewizę powtarzaliśmy. Polskie państwo ma służyć jego obywatelom, ma dbać o bezpieczeństwo ojczyzny, ma dbać o godne życie Polek i Polaków, a to godne życie to dobra praca, płaca, to brak zmartwień, że rodzicom zabraknie pieniędzy na potrzebne rzeczy dla ich dzieci. To wreszcie spokojna rodzina, która ma swoje mieszkanie, która może bezpiecznie myśleć o przyszłości. Można powiedzieć: „to takie proste, takie zwyczajne”, ale tak, dla mojego rządu, rządu, którym mam zaszczyt kierować, rządu tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość, te zwyczajne sprawy są najważniejsze i będą najważniejsze. To właśnie rodzina, która jest siłą Polski, jest dla nas priorytetem. Chcemy, by polskie rodziny żyły godnie, by były szanowane i by były bezpieczne. Zrobimy wszystko, żeby tak było. Dołożymy wszystkich sił, by każda polska rodzina była pewna, że Polsce, w naszej ojczyźnie, polskie państwo troszczy się o nią i ma ją za najcenniejszą, za najważniejszą sprawę. Bo to jest bogactwem Polski: polskie rodziny!

Szanowni państwo, czcigodni pielgrzymi. Chcę wam właśnie za to podziękować: że mimo, iż przez wiele lat ciągle byliście krytykowani, ciągle próbowano dyskredytować myślenie o polskich rodzinach, wy wytrwaliście, trwacie i trwać będziecie. Bo Wy jesteście ludźmi dla których „Bóg”, „honor”, „ojczyzna” to wartości, których nikt wam nie odbierze. Bo tutaj, u stóp Matki Boskiej, tutaj, u stóp Królowej Polski, jesteście po to, by ta siła, płynąca z cudownego obrazu, budowała nas wszystkich. Serdecznie państwu za to dziękuję. Proszę o wsparcie i proszę o to, byśmy tak jak dotąd byli zawsze razem. Bóg zapłać!

Premier Beata Szydło

drukuj