B. Szydło: Demokratycznie wybrane rządy państw członkowskich mają mandat do podejmowania decyzji o przyszłości Europy i o tym, co dzieje się w Unii Europejskiej
Europoseł Beata Szydło, b. premier Polski, odniosła się do orzeczenia TSUE, w którym odrzucono skargę Polski i Węgier dotyczącą mechanizmu warunkowości. Europoseł wskazała, że należy obecnie zadać pytanie, czy w UE będą podejmować decyzje suwerenne państwa członkowskie, czy biurokraci unijni?
Była premier zabrała głos w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Beata Szydło podkreśliła, że Unia Europejska powstała jako Wspólnota wolnych, niezależnych, suwerennych państw, które chcą ze sobą współpracować, na podstawie traktatów, jakie podpisały.
– Demokratycznie wybrane rządy państw członkowskich mają mandat do podejmowania decyzji o przyszłości Europy i o tym, co dzieje się w Unii Europejskiej. Należy dzisiaj zadać pytania, co oznacza to orzeczenie TSUE? W którym kierunku zmierza Unia Europejska? Czy decyzje będą podejmować suwerenne państwa członkowskie, czy unijni demokraci, którzy chcą, żeby Unia kształtowała się według własnych reguł – poinformowała była premier Polski.
Europoseł podkreśliła też, że Polska zajmuje się obecnie tym, co jest najważniejsze dla mieszkańców Europy, czyli bezpieczeństwem. Wskazała, że nasz kraj broni ją przed Władimirem Putinem, któremu w tej Izbie, pozwalano na realizację Nord Stream 2. Europoseł Beata Szydło podkreśliła, że oddano Rosji bezpieczeństwo energetyczne w Europie.
Tymczasem Komisja Europejska poinformowała, że zamierza sprawnie wdrożyć mechanizm warunkowości.
RIRM