fot. PAP/EPA

W. Brytania: Komisja Wyborcza wyraża obawy ws. finansowania Partii Brexitu

Komisja Wyborcza w Wielkiej Brytanii ostrzegła w środę, że eurosceptyczna Partia Brexitu przyjmuje darowizny w sposób, którym ryzykuje naruszenia prawa wyborczego, i wezwała ugrupowanie do zmiany procedur.

Spór dotyczący finansowania partii pojawił się w ostatnich dniach w kampanii przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, kiedy wielu krytyków – wśród nich były premier Gordon Brown – alarmowało, że obecny system pozwala na dokonywanie wpłat w obcych walutach i spoza granic Zjednoczonego Królestwa, co jest sprzeczne z prawem.

Według istniejących przepisów wszystkie darowizny o wartości 500 funtów lub więcej muszą pochodzić od uprawnionych osób, które znajdują się na spisach wyborców w Wielkiej Brytanii lub zarejestrowanych w kraju firm.

W obliczu pojawiających się w przeszłości spekulacji medialnych o tym, że zwolennicy brexitu mogli otrzymywać wsparcie finansowe z zagranicy – w tym z Rosji – krytycy wskazywali jednak, że możliwe jest niemal nieograniczone dokonywanie mniejszych wpłat, co otwiera drogę do nadużyć, polegających na wpłacaniu wysokich kwot w seriach mniejszych przelewów.

W trakcie kampanii do Parlamentu Europejskiego Partia Brexitu ujawniła, że zebrała blisko 3 mln funtów, a darowizny do 25 funtów – w tym od 100 tys. sympatyków – wyniosły aż 90 proc. wszystkich wpłat.

Lider ugrupowania Nigel Farage wielokrotnie odrzucał krytykę, oceniając, że jest politycznie motywowana, i podkreślając, że na stronie internetowej ugrupowania istnieją wyraźne instrukcje dotyczące tego, kto może dokonać wpłaty.

Komisja Wyborcza zapowiedziała, że przekazała partii serię rekomendacji dotyczących zmian w przyjmowaniu darowizn, a w razie ich zignorowania będzie gotowa wkroczyć na ścieżkę prawną.

Partia Brexitu zwyciężyła w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii, uzyskując 29 mandatów i wysyłając do Brukseli największą delegację partyjną w Europie, na równi z niemieckim blokiem CDU/CSU.

Nowo powstałe ugrupowanie uzyskało w skali kraju aż 31,6 proc. głosów – o 5 punktów procentowych więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), na której czele Farage triumfował przed pięcioma laty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl