fot. por. Witold Sura

W sobotę II edycja projektu „Krwioobiegu Terytorialsa”

W sobotę odbędzie się II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego realizując swoją misję wspierania lokalnej społeczności zorganizuje zbiórkę krwi w Rzeszowie.

Akcja odbędzie się na Rynku Rzeszowskim w godz. 14.00 – 19.00. Oprócz honorowej zbiórki krwi, w którą licznie włączają się żołnierze Podkarpackiej Brygady, na przybyłych czekać będą także ciekawe punkty zapewniające chętnym: wykonanie podstawowych badań zdrowotnych, naukę udzielania pomocy przedmedycznej czy spotkanie z żołnierzami WOT i weteranami AK.

Na miejscu trwać będzie przez cały czas także minifestyn rodzinny z udziałem służb mundurowych.

Podczas II edycji projektu celem jest zebranie 1500 litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców spośród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.

– Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W całej Polsce wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi.
Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy zaznaczył dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji, jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Co więcej akcja przyczynia się również do kształtowania zdrowego stylu życia wśród żołnierzy i ich rodzin, kształtowania postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo.

Do akcji może przyłączyć się każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, mająca nie mniej niż 50 kg wagi z dobrym samopoczuciem. Należy posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „Terytorialsów” odbywa się cyklicznie. Dzięki temu do rezerw rzeszowskiego Centrum Krwiodawstwa trafiło już ponad 300 litrów krwi. Żołnierze WOT służący na Podkarpaciu wypełniają w ten sposób swoją misję, którą jest ochrona i pomoc mieszkańcom w każdej sytuacji.

por. Witold Sura/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl