[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Im silniejsza Polska będzie ekonomicznie, tym lepszą będzie miała pozycję na świecie

Im silniejsza Polska będzie ekonomicznie, tym lepszą będzie miała pozycję na świecie. Oczywiście USA są zdecydowanie silniejsze. Byłoby wspaniale, gdyby polski rząd wprowadzał kolejne udogodnienia dla biznesu, by rósł on w siłę. To na pewno pomogłoby też w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, bo bylibyśmy postrzegani jako równorzędny partner – powiedział w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja politolog dr Grzegorz Piątkowski.

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem. Rozmowy mają dotyczyć między innymi obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

– Przede wszystkim musimy dążyć do tego, by Stany Zjednoczone przedłużały swoją obecność w Polsce, aby nie pojawił się choćby cień pomysłu na wycofanie się, ponieważ dzisiaj od obecności amerykańskich żołnierzy zależy w znacznym wypadku bezpieczeństwo Polski, a jak wiemy, zakusy naszych sąsiadów wielokrotnie zostały już wyrażone. Jeśli uda się doprowadzić do tego, żeby powstała u nas amerykańska baza, to będzie to o wiele większe zabezpieczenie – podkreślił dr Grzegorz Piątkowski.

– Samo przyjęcie prezydenta Polski przez prezydenta Trumpa jest już sukcesem. Niektóre media próbowały przedstawić to w negatywnym świetle, mówiąc o dyktaturze. Jest wręcz przeciwnie – to największa demokracja świata, która uznaje Polskę za równego partnera – dodał.

Tematami rozmów będą nie tylko kwestie wojskowe, ale również ekonomiczne i nowe technologie.

– To być może nawet bardziej istotne od spraw wojskowych. Im silniejsza Polska będzie ekonomicznie, tym lepszą będzie miała pozycję na świecie. Oczywiście USA są zdecydowanie silniejsze. Byłoby wspaniale, gdyby polski rząd wprowadzał kolejne udogodnienia dla biznesu, by rósł on w siłę. To na pewno pomogłoby też w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, bo bylibyśmy postrzegani jako równorzędny partner – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z dr. Grzegorzem Piątkowskim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj