Klub Nowoczesnej podjął uchwałę ws. połączenia z klubem PO-KO

Klub Nowoczesnej podjął w środę uchwałę w sprawie połączenia z klubem Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska – poinformowały na Twitterze ugrupowania.

W sobotę na wspólnym posiedzeniu rady krajowe: PO i Nowoczesnej wezwały do połączenia klubów parlamentarnych obu ugrupowań, a także budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne”.

W odpowiedzi na uchwałę Rady Krajowej Nowoczesnej, klub Nowoczesnej podjął w środę uchwałę w sprawie połączenia klubu Nowoczesnej z klubem Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska. Wykonanie uchwały powierzono prezydium klubu.

Według szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna, do zjednoczenia klubów PO-KO i Nowoczesnej ma dojść w czwartek po południu. Taką informację przekazał PAP również szef klubu Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Nowy klub ma zachować dotychczasową nazwę: Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska- Koalicja Obywatelska. Szefem klubu ma pozostać Sławomir Neumann (PO), a jedną z jego zastępczyń ma być liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Na Twitterze Nowoczesnej podano, że decyzja na posiedzeniu klubu została podjęta jednomyślnie, przy obecnym kworum. Jednak – jak przekazali PAP posłowie klubu – w głosowaniu nie wzięli udziału m.in. posłowie Radosław Lubczyk i Marek Ruciński, czyli osoby, które nie chcą dołączyć do klubu PO-KO.

Radosław Lubczyk zadeklarował w rozmowie z PAP, że nie dołączy do klubu PO-KO i do końca kadencji Sejmu zostanie posłem niezrzeszonym.

„Ja wstępowałem do Nowoczesnej, a nie do PO. Jestem za budowaniem koalicji do wyborów parlamentarnych, a nie za powstaniem jednego klubu” – mówił.

„Są wyborcy Nowoczesnej, którzy chcą głosować właśnie na tę partię, a jeśli ja będę w Platformie, to na mnie nie zagłosują” – dodał.

Z nieoficjalnych informacji PAP uzyskanych od kilku posłów Nowoczesnej wynika, że do klubu PO-KO dołączyć nie chce także poseł Ruciński. Sam Ruciński pytany w środę przez PAP, czy dołączy do klubu PO-KO mówił, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj