Dr G. Piątkowski: Musimy cały czas mieć na uwadze, żeby w Polsce stworzyć idealne warunki rozwoju firm, bo to bezpośrednio przełoży się na dobrobyt wszystkich Polaków

Gospodarka jest elementem ciągłym, tzn. jeśli długo jest dobrze, a w pewnym momencie zaczyna dziać się źle, to to, że przez lata było dobrze, skutkuje wysoką akumulacją kapitału, ale ta wysoka kumulacja kapitału może zakończyć się w relatywnie szybkim czasie. Tutaj mamy jasną wskazówkę, że o gospodarkę trzeba dbać ustawicznie, tzn. cały czas trzeba kontrolować, czy dobrze się dzieje, trzeba myśleć o nowych sposobach ulepszenia sytuacji. Pamiętajmy o tym, że Polska – tak jak większość krajów- jest elementem globalnego systemu gospodarczego (…). Musimy cały czas mieć na uwadze, żeby w Polsce stworzyć idealne warunki rozwoju firm, bo to bezpośrednio przełoży się na dobrobyt wszystkich Polaków – mówił dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, prawnik, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim tygodniu agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej.

Informacja ta jest bardzo istotna, ponieważ wpływa na postrzeganie polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Agencja Fitch Ratings potwierdziła w piątek wieczorem długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Jest to bardzo istotne, ponieważ wpływa na możliwości osiągania inwestycji i na kwestie dotyczące postrzegania ogólnego polskiej gospodarki. To jest istotne pod kątem toczącej się za granicą wojny – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

Media informują, że w Rosji sytuacja jest napięta. Po tym, jak szef Grupy Wagnera zagroził marszem na Moskwę, Władimir Putin odpowiedział mu w orędziu i oskarżył o zdradę. Taki stan rzeczy może przełożyć się na niestabilność Federacji Rosyjskiej, a w konsekwencji może się to odbić na krajach Europy Środkowej.

Z doniesień medialnych wiemy, że pucz Grupy Wagnera to jest kwestia, która może zdestabilizować Rosję. Wszelkie kwestie dotyczące niestabilności, zawirowań czy wewnętrznych problemów kraju tak dużego jak Rosja mogą odbić się nie tylko geograficznie, ale także pod kątem gospodarczym. To wszystko może odbić się negatywnie na krajach Europy Środkowej – oznajmił ekonomista.

Dr Grzegorz Piątkowski zauważył, że oprócz wojny na Ukrainie i napiętej sytuacji w Rosji pozostaje jeszcze sprawa wysokiego długu publicznego na świecie.

Dług publiczny cały czas na całym świecie rośnie. Często mówi się, że gospodarka kraju to nie jest budżet domowy (…). W budżetach krajów nie ma takiego wprost przełożenia, deficytu czy ogólnego poziomu długu publicznego. Natomiast trzeba sobie zdać sprawę, że niektórzy rządzący mają tendencje do rolowania tego długu poprzez inflację, tzn. jeśli inflacja zjada wartość pieniądza, to zjada też do pewnego stopnia wartość tego długu publicznego – wyjaśnił prawnik.

Doskonałym przykładem złego zarządzania gospodarką jest Turcja, która obecnie zmaga się z inflacją na poziomie 40 procent.

Jak źle może być w przypadku błędnego zarządzania gospodarką, pokazuje najnowszy przykład Turcji, która osiągnęła 40 procentową inflację. Dotychczas, przynajmniej do wyborów, ten temat był właściwie zostawiony sam sobie. W Turcji do jakiegoś stopniu mówiono, że inflacja jest na tyle duża, iż się sama sobą zajmie, a w ciągu ostatniego czasu mamy okazję obserwować radykalną podwyżkę stóp procentowych. Widać, że Turcja w ten sposób chce zwalczać inflację. Będziemy mieć okazję na żywo obserwować, czy w przypadku tureckim te podwyżki stóp procentowych będą skutecznym narzędziem walki z inflacją – odrzekł dr Grzegorz Piątkowski.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące sprzedaży detalicznej, z których wynika, że Polacy kupują mniej za duże pieniądza. Zjawisko to może mieć różne przyczyny.

Trudno jest powiedzieć, czy wyczerpały się jakieś rezerwy finansowe, czy chodzi o chęć zaoszczędzenia. Bardzo możliwe jest to, że chcemy zaoszczędzić, szykując się mentalnie na trudniejsze czasy. Jest to czynnik istotny, ponieważ optymizm konsumencki, inwestycyjny mówi nam wiele o możliwościach gospodarczych i perspektywach. Tu istotny jest temat perspektyw. Gospodarka jest elementem ciągłym, tzn. jeśli długo jest dobrze, a w pewnym momencie zaczyna dziać się źle, to to, że przez lata było dobrze, skutkuje wysoką akumulacją kapitału, ale ta wysoka kumulacja kapitału może zakończyć się w relatywnie szybkim czasie. Tutaj mamy jasną wskazówkę, że o gospodarkę trzeba dbać ustawicznie, tzn. cały czas trzeba kontrolować, czy dobrze się dzieje, trzeba myśleć o nowych sposobach ulepszenia sytuacji. Pamiętajmy o tym, że Polska – tak jak większość krajów- jest elementem globalnego systemu gospodarczego (…). Musimy cały czas mieć na uwadze, żeby w Polsce stworzyć idealne warunki rozwoju firm, bo to bezpośrednio przełoży się na dobrobyt wszystkich Polaków – akcentował ekonomista.

Całą rozmowę z dr. Grzegorzem Piątkowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl