Dr G. Piątkowski o składzie kolejnego rządu Zjednoczonej Prawicy: To rząd kontynuacji

To rząd kontynuacji – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja politolog dr Grzegorz Piątkowski. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił wczoraj wieczorem skład oraz strukturę kolejnego rządu Zjednoczonej Prawicy.

W składzie Rady Ministrów nastąpi kilka zmian, powstaną też nowe ministerstwa – m.in. resort nadzoru właścicielskiego i resort klimatu.

Wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem, które będzie kontrolowało państwowe spółki. W tej kadencji nadzór nad nimi jest rozdzielony między różne resorty.

Dr Grzegorz Piątkowski liczy, że to rozwiązanie przyniesie jeszcze lepsze efekty.

– Nie ma jakiś wielkich zaskoczeń, ponieważ jest to rząd kontynuacji. Pewne kwestie oczywiście są nowe, tzn. kwestia zarządu spółkami Skarbu Państwa, zbiorczego wzięcia odpowiedzialności za ich funkcjonowanie. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się tutaj taka formuła. Spółki Skarbu Państwa już od 3-4 lat przynoszą zdecydowanie lepsze rezultaty niż wcześniej, natomiast widać, że da się to dalej optymalizować, z pożytkiem dla Polski, również dla tych poszczególnych spółek, a więc także dla ludzi tam pracujących – wskazuje politolog.   

To nie koniec zmian. Pion europejski wydzielony w MSZ będzie częścią KPRM-u i pieczę nad nim będzie miał Konrad Szymański. Zlikwidowane zostanie Ministerstwo Energii.

Finanse trafią pod zarząd Tadeusza Kosińskiego. Dr Grzegorz Piątkowski zaznacza, że jeśli został on obdarzony zaufaniem, zapewne – również pod wpływem wydarzeń z ostatnich tygodni – został dokładnie sprawdzony pod względem kompetencji oraz przejrzystości.

– Nie spodziewam się tutaj jakiś niesłychanych rewolucji. Ten kierunek zostanie utrzymany, a dodatkowo widzimy, że cały rząd idzie w jednym kierunku, więc że muszą stanowić zgrany zespół. Minister finansów będzie wypełniał zadania w podobny sposób, bez żadnych niespodzianek – ocenia politolog.

Na czele Ministerstwa Rozwoju stanie Jadwiga Emilewicz, a Ministerstwem Rodziny pokieruje Marlena Maląg.

Do resortu środowiska pójdzie Michał Woś a ministrem odpowiedzialnym za sprawy klimatu zostanie Michał Kurtyka.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił natomiast, że partia chce dokonać postępu oraz odeprzeć niebezpieczeństwa, które „mogą się pojawić np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym”. To jest niestety prawda, jeśli mówimy o przyszłości – wskazuje rozmówca Radia Maryja.

– Jeszcze dzisiaj sprawy ekonomiczne idą świetnie, natomiast mamy kilka sygnałów ze świata, m.in. z Niemiec, które są bardzo istotne partnerem handlowym Polski, że to spowolnienie może nadejść. Druga kwestia – z naturalnych cyklów koniunkturalnych wynika, że świetna passa gospodarcza nie może trwać wiecznie, po wielu latach doskonałych wyników ekonomicznych w gospodarce światowej na pewno przyjdzie kiedyś spowolnienie. Pytanie, na ile my jesteśmy w stanie sobie poradzić jako Polska. Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani, natomiast są dwa bardzo istotne aspekty. Pierwsza rzecz – dość duże wydatki sztywne, kwestie wydatków socjalnych. Druga sprawa – rząd w tej kadencji powinien dosyć mocno spojrzeć na przedsiębiorców – podkreśla dr Grzegorz Piątkowski.  

Zaprzysiężenie nowych ministrów ma odbyć się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Rząd Zjednoczonej Prawicy współtworzą PiS, Solidarna Polska i Porozumienie.

RIRM

drukuj