Rząd nie ogłosi stanu klęski żywiołowej w Polsce

Rząd nie ogłosi stanu klęski żywiołowej w związku z suszą. Na pomoc dla rolników minister rolnictwa zapowiedział przeznaczyć 488 mln zł, z których blisko 450 mln zł ma trafić bezpośrednio do rolników. Według resortu na hektar będzie to 800 zł dla sadów i krzewów owocowych, a dla pozostałych upraw 400 zł.

Stawka ta dotyczy gospodarstw ubezpieczonych przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Gospodarstwa nieubezpieczone będą miały tę pomoc pomniejszoną o 50 proc.

Trzeba podkreślić, że przez osiem lat rząd zaniedbał i nie wprowadził systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt – mówi poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

– Skutkiem tego jest ubezpieczenie się tylko ok. 120 tys. rolników i to od jednego ryzyka. Po drugie, nie umożliwił, a więc nie wynegocjował z Unią Europejską wykorzystania środków z programu rozwoju obszarów wiejskich i nie wprowadził działania nazywanego zarządzaniem ryzykiem, które umożliwiłoby wyasygnowanie większej ilości środków na wypłaty dla rolników, bo jak wiemy, cały program to około 100 mld złotych. W takim razie można byłoby w tym roku ok. 1-3 miliardów złotych przeznaczyć, w zależności od ostatecznych ustaleń strat – zwraca uwagę poseł Krzysztof Jurgiel.

Resort rolnictwa poinformował, że dziś jest już ponad 100 tys. gospodarstw dotkniętych suszą, w których straty stwierdzono lub pracują komisje.

Wnioski w sprawie pomocy suszowej będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 września. Natomiast wypłaty mają ruszyć od 10 października.

Minister finansów w tym roku ma też przyspieszyć dopłaty bezpośrednie i w systemie zaliczkowym – od października tego roku – łącznie wypłaconych do końca roku ma być 8 mld złotych w ramach systemu dopłat bezpośrednich.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl