fot. Tomasz Strąg

Na Jasnej Górze trwa X Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Na Jasną Górę przybyła dziś Jubileuszowa X Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych.  W tym roku towarzyszy jej hasło „W mocy Bożego Ducha”.

W sali papieskiej odbyła się konferencja pt. „Prawdy Boże w blasku piękna”. Prelegentem był muzyk prof. Marek Dyżewski.

O godz. 13.30 w bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się Msza św., której przewodniczy ks. bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP.

O. dr Nikodem Kilnar, krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP, mówi, że pielgrzymka jest okazją do zintegrowania środowiska muzyków kościelnych, ale również przypatrzenia się powołaniu.

– Żebyśmy mogli wspierać się wzajemnie w ramach różnych posług duszpasterskich, formacyjnych, bo jest to też dzień skupienia przed uroczystością św. Cecylii, patronki muzyki, śpiewu kościelnego, a jednocześnie przeżywamy święto muzyki, gdzie w tym czasie organiści, dyrygenci organizują liczne koncerty, dni skupienia, różne liczne sympozja, aby w ten sposób pogłębić naszą relacje, więź z Bogiem, abyśmy mogli pogłębić nasze powołanie, jakim jest powołanie muzyka kościelnego w Kościele. Dlatego to spotkanie ma wymiar ogólnopolski i na to spotkanie przybywa wielu muzyków, wiele chórów, zespołów, scholii. Każdego roku śpiew i muzykę przygotowują podczas liturgii różne diecezje – zaznacza o. dr Nikodem Kilnar.

Od tego roku pielgrzymka Muzyków Kościelnych ma odbywać się zawsze w drugą sobotę listopada, tuż przed wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, które przypada 22 listopada.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl