Przybywajcie! Jest tam Matka, która was kocha

Z o. Piotrem Dettlaffem CSsR, opiekunem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, rozmawia Małgorzata Pabis.

Już po raz XVII odbędzie się pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę…

– Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci to wspólnota będąca jednocześnie odpowiedzią na wołanie Matki Najświętszej, które rozbrzmiewa w wielu sanktuariach świata. Maryja prosi każdego człowieka o codzienną i wytrwałą modlitwę różańcową. Przybywamy każdego roku na Jasną Górę. Przybywamy jako dzieci do naszej najukochańszej Matki, aby zameldować się, że przybywamy jako jej prawdziwi rycerze, jako ci, co przyjęli to wyzwanie Matki Najświętszej do odmawiania codziennej modlitwy różańcowej i każdego dnia odmawiamy przynajmniej jedną dziesiątkę Różańca Świętego. Przybywamy nade wszystko podziękować za kolejny rok, za kolejny czas, który otrzymaliśmy od Pana Boga. Za naszych kochanych rodziców, nauczycieli, wychowawców, kolegów, koleżanki. Przybywamy też na Jasną Górę, aby nabrać nowych potrzebnych sił do tego, aby być jeszcze odważniejszymi apostołami modlitwy różańcowej. Aby także podczas wakacji, a nie tylko w trakcie trwania roku szkolnego, docierać do tych ludzi, którzy jeszcze nie znają mocy i siły modlitwy różańcowej. Aby powiedzieć im i przypomnieć wołanie Maryi, z którym Ona chce dotrzeć do każdego ludzkiego serca i każde ludzkie serce chce poruszyć.

Jak będzie przebiegać tegoroczna pielgrzymka?

– Rozpoczynamy o godz. 11.00 koncertem bardzo znanego i lubianego zespołu „Armia Dzieci” z Lublina. Będzie także koncert naszego wielkiego przyjaciela – ks. bp. Antoniego Długosza. Ksiądz biskup będzie również przewodniczył naszej Mszy św., która sprawowana będzie o godz. 13.00. Czas świadectw, spotkanie z Magdą Buczek, także nasza wspólna modlitwa różańcowa oraz konkurs w nagrodami – to kolejne nasze propozycje w tym roku.

Wspomniał Ojciec o ks. bp. Długoszu. W przeddzień pielgrzymki będzie przeżywał swój jubileusz kapłaństwa. A to taki dobry Duch tej pielgrzymki…

– Ks. bp Długosz, jak sam siebie nazywa, jest biskupem od dzieci. Swoje serce otworzył na tych najmłodszych przyjaciół Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Przez wiele lat swojej posługi kapłańskiej, a także biskupiej jest wierny tym najmłodszym przyjaciołom Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Spotkania z ks. bp. Długoszem zawsze są źródłem wielkiej radości i wdzięczności. Za jego kapłaństwo będziemy na pewno w tym roku dziękować, wpisując się z naszą pielgrzymką w jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. bp. Antoniego Długosza. Będziemy dziękowali za niego. Będziemy dziękowali także za jego kapłańską i pasterską posługę.

To, czy dzieci przybędą na Jasną Górę, zależy od nas, ludzi dorosłych. Dlaczego warto zabrać swoje dzieci, wnuki na tę pielgrzymkę?  

– Często przypominamy z ks. bp. Antonim Długoszem, że w procesie formacyjnym, w procesie wychowawczym małego człowieka, dziecka, najważniejsze jest siedem pierwszych lat. Od tego kształtu procesu wychowania małego człowieka bardzo często zależy całe jego życie. A zatem ogromne zadanie, jakie spoczywa na barkach rodziców, także kapłanów, wychowawców, katechetów, sióstr zakonnych jest to właściwe uformowanie serca młodego człowieka. A zatem to także największa i najlepsza inwestycja, jaką może zrobić starsze pokolenie. Przecież te dzieci za parę lat będą przyszłością Kościoła, naszej Ojczyzny. Od nich będzie zależało jutro Kościoła i jutro Polski.

Proszę zaprosić dzieci na XVII Pielgrzymkę Podwórkowych Kół Różańcowych…

– Przybywajcie! Jest tam Matka, która was kocha. My chcemy rzucić się Jej na szyję i z całych sił, z całej radości, z głębi naszych serc powiedzieć tak zwyczajnie, po dziecięcemu: „Mamusiu, kocham Ciebie”.

Małgorzata Pabis/naszdziennik.pl

drukuj